Budúci rodičia si častokrát predstavujú novú životnú rolu – rodičovstvo ako obdobie života, ktoré im prinesie radosť a naplnenie. Avšak tieto očakávania častokrát narazia na realitu a rodičovstvo sa ľahko mení na sklamanie, pretože predstavy o rodičovstve sú častokrát príliš skreslené. Tieto skreslené a nereálne predstavy sa stávajú základom pre rozvoj syndrómu vyhorenia.
Rodičovské vyhorenie zažívajú predovšetkým matky na materskej dovolenke, avšak môže sa objaviť aj u oboch rodičov.
Keďže na základe štatistických údajov Slovenskej republiky tvorí z osôb na materskej dovolenke viac ako 99% žien (za rok 2023), syndrómom rodičovského vyhorenia sú teda vo väčšej miere ohrozené ženy v porovnaní s mužmi.
Čo to vlastne rodičovské vyhorenie je?
Názov rodičovské vyhorenie či originálne pomenovanie z angl. „parental burnout“ Pomenovanie “parental burnout” bolo použité belgickými psychologičkami Roskam a Mikolajczak. Opísali ho ako syndróm vyčerpania spojený s rolou rodiča a rodičovstvom ako takým. Je charakterizovaný pocitom úzkosti a neistoty z neschopnosti dosť dobre sa starať o svoje deti a vychovávať ich.
Môžeme povedať, že ide o stav postihujúci rodičov, z väčšej časti matky, pri ktorom prežívajú stav vyčerpania a chronický stres. Takáto situácia nastáva v dôsledku nereálnych rodičovských očakávaní a tiež nárokov a povinností, ktoré na seba v neprimeranej miere častokrát kladú aj sami. Nie je nikoho úmyslom zacykliť sa v takej situácii, preto nie je priestor na obviňovanie či výčitky, je však potrebné takýto stav včas zachytiť a situáciu riešiť. Takýto stav totiž môže neodvrátiteľne ovplyvniť fyzické i duševné zdravie a narušiť fungovanie celej rodiny.
Príčiny syndrómu vyhorenia na materskej dovolenke
Jediný faktor sám o sebe ako príčina syndrómu vyhorenia spravidla nevyústi do stavu samotného vyhorenia, je ich niekoľko. Vyhoreniu najčastejšie predchádza súbor viacerých faktorov, ich kombinácia, nahromadenie v priebehu času až nakoniec prepuknutie.
Vo všeobecnosti však hlavnú príčinu rodičovského vyhorenia predstavuje nerovnováha medzi vysokými nárokmi na výchovu a starostlivosť a schopnosťou tieto nároky dlhodobo a optimálne zvládať.
Ďalšie vyskytujúce sa príčiny rodičovského vyhorenia
Náročná starostlivosť o dieťa
Starostlivosť o dieťa môže byť náročná a vyžadovať zvýšenú potrebu fyzickej i duševnej sily. Nedostatok odpočinku , zvládanie nových a nepredvídateľných situácií, potreba zvýšenej pohotovosti po celý deň a individuálne nároky na celodennú starostlivosť môžu viesť k extrémnemu vyčerpaniu.
Izolácia od sociálneho života
Faktorom spôsobujúcim dlhodobú frustráciu býva vo veľkej miere izolácia od sociálneho života. Každodenné fungovanie matky s dieťaťom osamote doma môže prinášať pocity osamelosti, izolovanosti od okolitého sveta. Možností na stretávanie sa priateľmi ubúda, resp. charakter stretnutí s priateľmi sa radikálne mení, plánovanie stretnutí sa stáva komplikovanejším. Sociálny život matky je spočiatku vo veľkej miere závislý od samotného dieťaťa. Častokrát aj pri najväčšej snahe matky zladiť vlastné potreby a potreby dieťaťa, je potreba sociálneho kontaktu dočasne nenaplniteľná, keďže niektoré deti jednoducho ťažko znášajú zmeny, sú viac úzkostné, plačlivé a majú časté záchvaty hnevu
Strata identity
Každý človek počas života zastáva nejaké role. Niektoré role nadobúdame, o iné zas prichádzame. Narodenie dieťaťa prináša pre ženu novú rolu – rolu matky, ktorá je prirodzene spojená s novými a nepoznanými povinnosťami a tiež výzvami, ktoré každodenný život rodiča prináša. Rola matky môže byť pre ženu veľmi intenzívna, zaťažujúca, ale zároveň môže prinášať pocity naplnenia, radosti a lásky. Súčasne takáto zmena často pre ženu znamená potlačenie ostatných rolí, ktoré v živote zastáva a zmenu hodnotového nastavenia. Toto všetko môže viesť k strate identity, či kríze identity.
Nedostatočná podpora a porozumenie
Ak matka ako rodič na materskej od svojho partnera, rodiny či blízkych nepociťuje dostatok podpory či pochopenia, prirodzene sa subjektívne na všetko v jej živote môže cítiť sama, čo objektívne zvyšuje mieru stresu a prispieva tak ako jeden z viacerých faktorov k rozvoju syndrómu vyhorenia.
Znížená starostlivosť o vlastné telo a duševné zdravie
Dieťa v živote matky prirodzene mení jej priority a hodnotový systém. Základnou prioritou prevyšujúcou všetky ostatné sa stáva zabezpečenie potrieb dieťaťa. Zvyšujúca tendencia celú pozornosť smerovať na dieťa a jeho potreby vedie k potlačovaniu vlastných bio-psycho-sociálnych potrieb do ústrania.
Ako sa rodičovské vyhorenie najčastejšie prejavuje?
· Chronická únava a vyčerpanie
· Insomnia (nespavosť)
· Podráždenosť
· Opakujúce sa bolesti hlavy
· Pocity smútku a osamelosti
· Pocit bezcennosti
· Strata motivácie a záujmu o aktivity, ktoré vás predtým napĺňali
· Izolácia od sociálneho života (rodina, priatelia, známi)
· Strata záujmu o iné, než rodičovské témy
· Nedostatok sebaúcty
· Nedostatok sebavedomia v úlohe rodiča
· Zvýšený stres a úzkosti, zníženie frustračnej tolerancie
· Strata radosti z materstva
· Neschopnosť odpočinku a relaxácie
· Zhoršujúci sa partnerský vzťah a rodinný život - častejšie konflikty medzi partnermi, nespokojnosť s partnerským a rodinným životom
· Zvýšený výskyt návykového správania
Ako sa môžeme rodičovskému vyhoreniu vyhnúť?
Syndróm vyhorenia nie je automaticky súčasťou každého rodičovského života, aj keď cesta k nemu môže byť v niektorých prípadoch aj príliš krátka.. Vo všeobecnosti ako niečomu predchádzať nám pomáha prevencia. Niekedy môže pomôcť „iba“ poznať sám seba, svoje hranice a limity a na základe toho s nadhľadom a uvedomelo pristupovať k roli rodiča a vôbec k rodičovstvu/materstvu.
Znížte svoje očakávania byť dokonalým v roli rodiča
Byť dokonalým rodičom v každom aspekte je ilúzia. A čo vlastne znamená byť dokonalým rodičom? Vaše dieťa môže mať diametrálne odlišnú predstavu o tom, čo ako dokonalý rodič/matka máte napĺňať. Preto občas viac ako prílišnú motiváciu a snahu o dokonalosť dieťa ocení vašu autenticitu a to že sa cítite v pohode, nezviazaný vlastnými očakávaniami. Deti sú obrazom vášho správania, vášho konania a takisto vášho emočného nastavenia. Vaše dieťa vám dá častokrát tú najlepšiu spätnú väzbu na to, ako nakladáte s vašou rodičovskou rolou.
Realistické očakávania vám uľahčia rodičovstvo
Poznanie vlastných hraníc a limitov je v roli rodiča kľúčové. Prirodzená súťaživosť rodiča by nemala byť hnacím motorom v rodičovstve. Nenaplnenie nereálnych požiadaviek, ktoré si na seba kladiete môže spôsobovať pocity frustrácie, zlyhania, nedostatočnosti. Sociálne siete sa v tomto ohľade stávajú zlými pánmi, ponúkajú nám nereálne obrazy dokonalých matiek, harmonických párov a stopercentne fungujúcich domácností. S uvedomením, že každé rodičovstvo je individuálny príbeh a preto nemá zmysel ich medzi sebou porovnávať, sa ako rodič/matka stávate odolnejší voči vyhoreniu.
Nie je nič výnimočné, že ako rodič sa veľakrát stretnete s nepochopením, odsudzovaním či nevyžiadanými radami ľudí z jeho okolia len preto, že nezdieľajú rovnaký názor na výchovu. Môže vás to samozrejme zneistiť, pokaziť vám deň. Je ale rozdiel racionálne bilancovať a premýšľať o optimálnej forme výchovy a spochybňovať seba ako ľudskú bytosť a rodiča iba pre nevyžiadané rady z okolia.
Efektívne plánovanie časového harmonogramu
Aj keď sa rodičovstvo častokrát pod vplyvom vyčerpania môže javiť ako jeden veľký zhluk nepredvídateľných situácií, je nevyhnutné pri plánovaní rodičovských povinností vyhradiť si priestor aj pre svoj osobný čas. Denne si vedome doprajte aspoň chvíľku výhradne pre seba a tento čas využite podľa svojich predstáv a na základe momentálnych potrieb. Prirodzene inak môže takýto čas pre seba vyzerať s bábätkom a inak s batoľaťom, kľúčové je naučiť sa uvedomele nazerať na rolu rodiča.
Nie ste na to ako rodič sám
V ideálnom prípade sú rodičmi dve osoby. Ak nadobudnete pocit, že väčšina povinností je iba na vás a vy strácate silu a nadhľad, hovorte o tom nahlas, povedzte to partnerovi. Máte tak väčšiu šancu, že sa vám pomoci a podpory, ktorú postrádate, dostane včas.
Doprajte si odpočinok
Odpočinutý rodič môže byť aj spokojný rodič a môže oveľa efektívnejšie naplňovať svoju rolu. Prvé mesiace sú vo väčšine prípadoch náročné na optimálne vyladenie potreby spánku u rodiča. Avšak každý jeden spánok dieťaťa môže byť priestor pre odpočinok rodiča. Každé úspešné uspatie dieťaťa vo veľa prípadoch matky zvádza robiť všetky zanedbané domáce práce, aby efektívne využili čas, počas ktorého dieťatko spí. Niekedy to možno ide, niekedy vás únava premôže, preto počúvajte svoje telo a rešpektujte aj vlastné potreby a hlavne buďte k sebe ako rodič láskavá. Keď to inak nejde, odpočiňte si a ak máte dosť energie, pokojne dobehnite zameškané, je to o správnom balanse.
Nachádzate sa v týchto riadkoch?
Požiadajte o pomoc, rodinu či kamarátov alebo dočasne aj opatrovateľku pre svoje dieťa, aby ste získala trochu času pre seba a svoje záujmy. Zároveň nie je hanbou prijať odbornú pomoc. V prípade, že sa u vás začnú vyskytovať znaky syndrómu rodičovského vyhorenia, prijmite odbornú pomoc psychológa či psychiatra. Rodičovstvo ako nová rola častokrát prináša nové pocity, otvára, či oživuje ťaživé pocity a zážitky z vlastného detstva. Starostlivosť a výchova o vlastné deti tak môže u rodiča spustiť výčitky svedomia a prežívanie rodiča v tejto roli tak môže byť naplnené stavmi úzkosti, agresie alebo aj rezignácie. S odbornou pomocou je možné takéto stavy ošetriť a znížiť tak riziko absolútneho kolapsu.
Mgr. Lenka Hanudeľ, psychologička online poradne MOJRA.sk (www.mojra.sk)