Fotoprotekcia deti a ich rodičov

Vitajte na kurze o ochrane deti a dospelých pred spálením. Dozviete sa základné princípy opaľovania, aký je rozdiel medzi detskou pokožkou a pokožkou dospelých, ako správne nanášať opaľovacie krémy, ktoré filtre sú bezpečné a ktoré nie. Taktiež sa dozviete o tom čo by mal obsahovať krém po opaľovaní a kedy ho používať. V tomto kurze sa venujem aj téme oblečenia a slnečných okuliarov pre deti ako formu ochrany pred slnečným žiarením.

Ako spravne vybrat krem.pdf

Ako správne vybrať krém

Na obale opaľovacieho krému na zadnej strane, máte napísané zloženie. Ako prvé sú uvedené filtre. V priloženom PDF súbore
na stiahnutie máte vyznačené, ktoré filtre sú bezpečné, a ktoré nie. Ak je v kréme prítomna látka  OMC (Ethylhexyl Methoxycinnamate),  butyl-methoxydibenzoylmethane (BMDM), ZIF-8,  poly(methyl methacrylate) (PMMA)  znamená to že aj nebezpečné filtre sa stanu bezpečnými. Ak však táto látka nie je prítomná v kréme s obsahom nebezpečných chemických filtrov, krém nie je vhodný na používanie. Naozaj sa takéto krémy predávajú a sama som bola prekvapená, že ich je tak veľa.
Krém po opaľovaní by mal obsahovať niektoré z týchto látok: 

výťažok z aloe vera, pantenol, kyselinu glycerrhetínovú (podporuje obnovu DNA), licochalcon A (zabraňuje vznik voľných radikálov). Odporúčajú sa aj krémy s obsahom antioxidantov ako je ectoin, taurín, vitamín C, vitamín E, flavonoidy (silymarín, resveratrol), polyfenoly, reparačný enzým fotolyáza a T4 endonukleáza.

Nezabudnite, že na spálenú pokožku je lepší gél  a na bežné ošetrenie nespálenej pokožky stačí telové mlieko alebo ľahký krém.

Moje odporúčanie

- pre deti od pol roka, atopikov  a ľudí s alergiou na slnko odporúčam tento krém

.pre deti od 3 rokov je možné použiť kombináciu minerálneho a chemického filtra, pretože pokožka detí v tomto veku už nie je tak citlivá. Odporúčam tento krém, pretože obsahuje aj látky na regeneráciu a  ochranu pokožku pred možným vznikom karciónmu pokožky.

-pre dospelých a deti od 6 rokov s fototypom  2 až 4 odporúčam tento krém

-pre dospelých a deti od 6 rokov s fototypom 1 až 2 a s vysokým výskytom znamienok odporúčam tento krém 

- pre deti a dospelých odporúčam ako krém po opaľovaní i spálení tento 


Ak sa Vám kurz páčil, môžete (nemusíte) dobrovoľne prispieť ľubovoľnou sumou na podporu fungovania tejto stránky,(IBAN SK4609000000005044583212).

Príspevky budú použité na náklady spojené s fungovaním tejto stránky (web hosting, aplikácie a iné),

Použitá literatúra v kurze:

  1. Jirásková, M., Jirásek, L. (2007). Je opalování pro děti vhodné, nebo jim škodí? In Pediatria pre prax (3/2007), pp. 150-153. Dostupné na internete: https://www.solen.sk/storage/file/article/dd5f5fea88050d8a35e1591ca0b8ed8b.pdf.

  2. Miletín, M. (2011). Prostředky na ochranu pokožky proti škodlivým vlivům UV záření. In Praktické lekárenství (7)1, pp. 34-37. Dostupné na internete: www.solen.cz

  3. Petrovajová, M, Hegyi V. 2014. Čo nového vo fotoprotekcii? In Pediatria pre prax 15(3), pp. 105-106. Dostupné na internete: www.solen.sk

  4. Frydrychová, D. 2016. Doporučení pro rodiče k ochraně dětí před slunečním zářením. In Pediatrie pro raxi 17(2), pp. 84-85. Dostupné na internete: praktickelekarenstvi.cz

  5. Anu Sharma, Abhishek Kumar, Changning Li, Rakesh Kumar Sharma, Mark T. Swihart. 2020. Microencapsulated UVfilter@ZIF-8 based sunscreens for broad spectrum UV protection. In Royal Society in Chemistry.  10, pp. 34254-34260.  DOI: 10.1039/D0RA05828A.

  6. https://www.indisha.nl/blogs/blog/waarom-koraal-veilige-zonbescherming.