foto: istockphoto.com

Nosenie detí v nosičoch a šatkách

Nosiče a šatky sú dôležitou súčasťou každodenného života matky a dieťaťa.

Výhody:

-podporujú tvorbu materského mlieka, hlavne ak máte dieťa naviazané telo na telo,

-dieťa sa nosením rýchlo upokojí a uspí,

-pohodlné kojenie na výletoch,

-pomáha pri kolikách a refluxe,

-vytváranie silného puta medzi matkou a dieťaťom,

-skvelá pomôcka na zvládnutie obdobia prerezávania zúbkov,

-dostanete sa do terénov, do ktorých sa s kočíkom nedostanete,

-umožní vám vykonávať domáce práce (voľné ruky),

-ergonomická poloha má pozitívny vplyv na správny vývoj bedrových kĺbov a chrbátika (v nosiči a šatke nemusíte dieťa viazať na široko),

-významne pomáha predčasne narodením deťom, ktorým nosenie pripomína „pobyt“ v maminom brušku. Nosené predčasniatka rýchlejšie priberajú a rastú,

- pomáha lepšie zvládnuť popôrodnú depresiu,

- podporuje psychomotorický vývoj a samostatnosť dieťaťa.

 

Pre správne nosenie je dôležitý správny výber šatky a nosiča. Šatky sú vhodné hlavne pre novorodencov, ale môžu sa používať aj pre staršie deti. Pre novorodencov sú vhodnejšie elastické šatky. Tie vám poslúžia prvé 3 až 4 mesiace. Neskôr môžete použiť pevné šatky. Z lacnejších a lepších šatiek pre začiatočníkov sú vhodnejšie – Storchenwiege, Hoppediz, Didymos či Rischino. Väčšina nosičov je vyrobená pre deti od 3 mesiacov, avšak nájdete aj nosiče pre novorodencov (Rischino Flexible, Lenny Lamb LennyUp, Ergobaby Adapt, Ergobaby Bundle of Joy, Tula Free-to-Grow, Storchenwiege, Liliputi, Bondolino). Pre väčšie deti od 1,5 roka sú vhodné nosiče Kibi a Tula Toddler.

Praktickým pomocníkom sú slintáčiky, ktoré chránia ramenné popruhy ktoré deti často ožužlávajú, pred zašpinením a poškodením. Nosiče sa delia na rastúce a nerastúce. To znamená že ak chcete aby vám nosič slúžil na dlhšie obdobie, môžete si jeho veľkosť upravovať podľa veľkosti dieťaťa.

zdroj: http://www.adrianakralova.sk/ako-spravne-a-bezpecne-nosit-dietatko/

Rozdiel ergonomickej a neergonomickej polohy nožičiek

Pri výbere nosiča dbajte na to, aby bol ergonomický. To znamená, že dieťa musí byť podsadené teda nožičky musí mať v polohe M (kolienka nad úrovňou bedier).  Látka na nosiči by mala byť od jedného kolienka k druhému a dieťa by malo byť privinuté k matke.

zdroj: http://www.adrianakralova.sk/ako-spravne-a-bezpecne-nosit-dietatko/

Nesprávne držanie chrbátika v klokanke/ správne (ergonomické) držanie chrbátika v šatke (ergonomickom nosiči)

Ďalšou podmienkou je, aby malo chrbátik v tvare písmena C (nie v tvare S). Avšak  dieťa, ktoré si už drží hlavičku teda od 2-3 mesiaca za bdelého stavu nemá chrbátik v tvare C.

Klokanka nie je správny nosič

Ergonomický nosič neumožňuje nosenie dieťaťa chrbátikom k matke. Medzi ergonomické nosiče nepatria takzvané klokanky. V klokane visí dieťa za rozkrok, čo má negatívny vplyv na vývoj bedrových kĺbov, chrbátika a pohlavné orgány.

Každej matke a dieťaťu vyhovuje iný nosič, takže vám odporúčam si nosič pred kúpou vyskúšať. Dôležité je aj správne nastavenie nosiča. Bedrový pás by mal byť na úrovni pupku a zapínacia spona medzi lopatkami. Pri správnom nastavení by vás nemal nosič tlačiť ani ťahať. Zásadný rozdiel medzi nosičmi je v pevnosti bedrového pásu, rôznych spôsobov nastavovania a štýlu šitia ramenných popruhov. Existujú pevnejšie nosiče s vystuženým bedrovým pásom (NoMa alebo Sestrice), alebo nosiče s mäkším bedrovým pásom (Rischino má špeciálne vyvinutý bedrový pás pre mamičky po pôrode, ktorý pomáha zavinovať maternicu, sťahuje diastázu brušných svalov a drží brucho pokope). Každej žene vyhovuje iný typ – vo väčšine prípadov rozhoduje pevnosť bedrového pásu ostatné sa prispôsobí. Nosiče si zháňajte z overeného zdroju, pretože niektoré značky nosičov (Manduca, Ergobaby) sú často „falšované“.

Zo začiatku sa vášmu dieťatku nemusí páčiť v nosiči, no po chvíľke si nosenie zamiluje. Najčastejšie k tomu prichádza okolo 4. mesiaca, ale keď dieťatko začína byť pohyblivé môže mať zase tzv. "nosiaci štrajk". Nosiaci štrajk je obdobie v 3 a 8 mesiacoch života dieťaťa, keď odmieta nosenie. Toto obdobie však prejde a dieťa sa bude chcieť opäť nosiť. V 8. mesiacoch sa učí sedieť, loziť a chodiť, preto potrebuje viac priestoru na pohyb (nastáva psychomotorický vývoj). Ďalšie možnosti odmietania nosenia môže byť hlad, smäd, dieťa môže byť pocikané alebo pokakané, zlé viazanie v šatke, môže mu byť zima či teplo.

Pri výbere správnej šatky či nosiča vám výborne pomôžu v skupine na facebooku „Nosíme naše deti“, v ktorej sú certifikované poradkyne. Taktiež vám poradenstvo poskytnú v kamenných predajniach nosičov (http://lenivamatka.sk/2019/04/06/kamenne-predajne-s-nosicskym-sortimentom-na-slovensku/ - zoznam kamenných predajni).

K nosiču či šatke si viete na zimné obdobie dokúpiť aj vak, alebo bundu. Na chladné ročné obdobia si zaobstarajte aj kuklu na hlavičku dieťaťa. Výhodou nosenia dieťaťa v bunde je, že ho nemusíte babušiť do overalu alebo vetrovky, jednoducho ho oblečte tak ako doma a zabaľte do vetrovky. Samozrejme nezabudnite na čiapočku. Vaše telo bude pre neho ďalším zdrojom tepla. V lete dieťa oblečte úplne na ľahko. Ak idete na priame slnko, dajte dieťaťu funkčné dlhé oblečenie, alebo pančušky. Na hlavičku nezabudnite dať nejaký klobúčik, alebo čiapočku so šiltom. Ideálny materiál na letné oblečenie do nosiča či šatky je ľan, bambus alebo merino.

 

Článok som napísala v spolupráci s poradkyňou na nosenie detí v šatkách a nosičoch Luciou Fialovou. Poskytuje poradenstvo na facebooku. Ak potrebujete poradiť kľudne sa na ňu obráťte: https://www.facebook.com/lulu939075/