foto: istockphoto.com

Strava novorodencov

a)Dojčený novorodenec 

Dojčené dieťa zväčša nevyžaduje žiadnu inú výživu ani dojčenskú vodu, pretože v materskom mlieku sa nachádzajú všetky živiny, vitamíny, minerály a bielkoviny ktoré dieťa potrebuje. Toto mlieko mu slúži aj ako zdroj tekutín.

Dieťa si samo povie kedy je hladné (dieťa si papá ručičky alebo otvára ústa). Netreba dodržiavať žiadne dvojhodinové intervaly.

Pri zvýšenom grckaní dieťaťa sa uistite, či si vaše dieťa po kŕmení odgrglo. Po kŕmení si dieťa priložte na hruď a podoprite mu hlavičku, druhou rukou mu krúživými pohybmi masírujte chrbátik medzi lopatkami. Dieťa si tak odgrgne. Na zníženie intervalu grckania je vhodné do mlieka pridať dietetickú pomôcku Nutrilon Nutriton, ktorý zahustí obsah žalúdka a strava tak ostáva v brušku. Túto pomôcku môžete využiť aj režímové opatrenia nestačia. Veľmi pomáha úprava techniky dojčenia, správna poloha a režímové opatrenia

 b) Nedojčený novorodenec

Ak dieťa nemôže byť dojčené, matka môže siahnuť po umelej mliečnej výžive. Treba povedať, že pre dojčenie je dôležité včasné odstraňovanie (dojčením, odsávaním), mlieka aby nedošlo k odumretiu receptorov pre tvorbu materského mlieka. 

V rôznych časových obdobiach má dieťa rastový špurt, rastie rýchlo. Prejavuje sa to častejšou potrebou dojčiť sa, prerušovaným spánkom a trvá to niekedy dva týždne. Dieťa potrebuje len zvýšiť tvorbu mlieka. To dosiahnete častejším dojčením a striedaním prsníkov pri jednom dojčení. Toto striedanie vykonávajte až keď dieťa prestane aktívne sať mlieko. Teda nehýbe bradou, ušami, sánkou a keď zaspáva na prsníku. Použite úchop prsníka v tvare C alebo U  či dojcite v polohe inštinktívneho dojčenia. 

Ak z prsníka nevyteká mlieko a ak dieťa nepriberá tak je dojčenie neefektívne a vyžaduje si zmenu techniky dojčenia. 

Ak ste o mlieko prišla prikladám rebríček štandardnej mliečnej výživy 
A rebríček mliečnej výživy pre deti s dietnymi potrebami 

Tu nájdete kritéria podľa ktorých som mlieka hodnotila