Zdroj: www.cooltopanocky.sk

Všetko čo potrebujete vedieť o detskej obuvi

V poslednej dobe sa do popredia dostáva barefoot obuv. Ide o návrat k prirodzenosti. Naše telo je na danú chôdzu naboso prispôsobené. Aktuálne si obúvame najrôznejšie topánky, aj podľa ročného obdobia ale aj podľa módneho trendu. Topánka nám slúži ako ochrana chodidla a hlavne ako niečo čím sa prezentujeme že sme ,,in,, a obúvame sa podľa mody aj ked veľakrát nepohodlne. Nohy sú stiahnuté, čo postupom času vedie k deformitám.

 

Prečo záleží na výbere zdroja topánok?

Ak sa chystáte začať s barefoot topánkami u detí od prvých krôčikov, prosím navštívte špecializovanú predajňu , kde Vám nožičky pomerajú a poradia vhodné značky topánok. Nesprávne zvolený typ topánky vie uškodiť, deformovať pršteky, môžu sa vytvoriť pľuzgieriky a negatívne sa môže ovplyvniť chôdza. Preto sa obráťte na odborníkov.

 

Kedy kupovať prvé topánočky?

Prvé topánočky vyberajte až vtedy keď dieťa chodí samé, bez podpory a pomoci. Dovtedy má dieťa chodiť bosé, v protišmykových ponožkách , prípadne v capačkách. Dieťa si potrebuje posilniť svaly na nohách a aj vzpriamovače na chrbte.

 

Ako správne zvoliť veľkosť?

Keď už dieťa chodí samostatne je čas na nákup topánočiek. Keďže je aktuálne na trhu veľa značiek, typov a druhov barefoot topánok, je potrebné aby bola nožička dieťatku správne zmeraná. Meria sa dĺžka nožičky, šírka nožičky a priehlavok. Sleduje sa aj päta a tvar prstov.

Zdroj: www.cooltopanocky.sk

Meranie

Barefoot topánka nesmie byť ani príliš veľká a ani malá. Ako to zistíme? Musíme chodidla správne odmerať. Máme pár spôsobov- obkres na papier alebo meradlom 12plus.

Meradlo 12plus meria dĺžku chodidla s nadmerkom 12mm. Postup- návod nájdete na stránke: cooltopanocky.sk 

Meranie obkresom: postaviť sa na biely papier, najlepšie poobede alebo na večer vtedy je noha najviac prekrvená. Vziať zastrúhanú ceruzku a obkresliť celú nohu. Ceruzku držať kolmo.
U malinkých detí, ktoré sa boja a odmietajú spolupracovať je vhodné aby ich zabavil druhý dospelý.  Dospelému vždy obkresľuje nohu iný dospelý. Obkreslíme vždy obe nohy, nakoľko môžu byť rozdiely v chodidlách. A topánku vyberáme podľa tej dlhšej. Meriame ideálne bosú nohu, a váhu prenesieme na merané chodidlo. Postavíme sa, nesedíme, nemeriame nohu keď dieťa spí. Prsty dieťaťa pri obkresľovaní pridržíme aby ich nekrčilo.

Meranie dĺžky a šírky:  

Dĺžka je od konca päty po najdlhší prst na nohe (väčšinou palec) . Urobíme si kolmicu na Os.

chodidla si nakreslíme od stredu päy po stred druhého prstu na nohe.

Keď už máte namerané hodnoty tu je pomôcka , kde zistíte aký typ chodidla má vaše dieťa: https://www.cooltopanocky.sk/vypocet-typu-nohy/

Nadmerok v topánkach má byť  do dlžky 0-8mm u začínajucich chodcov, a max 1,2cm u väčších detí a dospelých.  Polovica nadmerku je na pohyb a polovica na rast chodidla. Topánky meníme ak nadmerok je menej ako 0,5cm. Do šírky je potrebný nadmerok do 2mm do každej strany ideálne.  Nadmerky u rôznych topánok :

papuče , capačky ...0,8- 1cm

Gumáky 0,8- 1,2cm
topánky, tenisky 1-1,2cm
Zimná obuv a snehule : 1 - 1,3cm
Sandalky 0,8-1cm

Každý výrobca má inú dĺžku aj šírku topánok, preto je potrebné naozaj navštíviť špecializovanú barefoot predajňu. Topánku nekupovať podľa dizajnu, ale podľa proporcií chodidla.  Ak objednávate cez e-shop, každý predajca Vám pomôže so správnym výberom topánky aj na diaľku. Pri skúšaní obuvi nie je vhodné zisťovať správnu dĺžku strčením prstu za pätu dieťaťa alebo tlakom na špičku , pretože dieťa inštinktívne pokrčí prsty. 

Meranie chodidla- frekvencia

Detská nožička rastie rýchlo a preto je potrebné merať nožičku pravidelne. Malé deti nám nepovedia, že ich topánka tlačí. Mnohé aj väčšie deti sú schopné napchať chodidlo aj do malej topánky, lebo sa im páči. Spoliehajte sa preto na pravidelné premeriavanie chodidla.

Ako často meriame chodidlo

Deťom do 6 rokov: každé 2-3 mesiace
Deťom 6-10r : každé 3 až 4 mesiace
Deťom 10-12r: každé 4 mesiace
Deťom 12 r a starším:  každých 4-5 mesiacov.

Následok nevhodne zvolenej obuvi

Nevhodné metódy výberu veľkosti topánok?

Topánky nekupujeme v obchode tak, že dieťa postavíme na vložku , nakoľko priestor v topánke nezodpovedá veľkosti vložky. Topánka nie je dobrá vtedy keď vopcháme prst medzi pätu a topánku a ak sa tam zmestí celý, to nie je ok. Topánky by mali byť ľahké aby dieťatku bol pohyb príjemný a aby sa nepreťažovali svaly.

Noha sa prirodzene pri došľape naťahuje aj rozťahuje. Preto potrebujeme priestor , aby chodidlo mohlo vykonávať prirodzený pohyb. Bežné topánky toto nedovoľujú. Bežné topánky sú ťažké, úzke a majú podpätok. Úzka topánka zabraňuje rozširovaniu chodidla do strán, ale aj neprirodzene točí palec k zbytným prstom chodidla a to vedie časom k vybočeniu palca. Nesprávne postavenie palca môže viesť  až k bolestiam hlavy. 

Taktiež pevná hrubá podrážka nie je správna , nakoľko chodidlo nemá kontakt s terénom a nevie reagovať na podnety. Nohy sú stuhnuté, nie sú citlivé, veľakrát studené a spotené.
Zdroj: www.cooltopanocky.sk
Zdroj: www.cooltopanocky.sk

Ako rozlíšiť barefoot obuv pred klasickou?

Topánky barefoot sú ohybné pozdĺžne aj priečne, majú nulový drop, sú bez podpätku a majú širokú špičku. Nemajú tvarovanú stielku. Podrážka je hrubá do 5mm, má nízku hmotnosť, nedoformuje nohu a podporuje správny vývoj chodidla.

Barefoot obuv je typická aj tým, že má rôzne druhy vložiek ako vidíte na obrázku. Deti aj dospelí majú rôzne typy chodidiel, rôzne široké prsty, päty a práve preto je dôležité aby sme vedeli, ktorý typ máme my či naše dieťa. S výberom správneho druhu topánky sa preto poraďte s odborníkom, napríklad cooltopanocky.sk. Ak zvolíte ten správny typ tak vaše dieťa nebude mať pri vývoji nôžky žiadne obmedzenia ktoré by mohli spôsobiť eventuálne anomálie.

 

Klasické topánky majú tú nevýhodu, že majú tvrdú neohybnú podrážku. Nemajú dostatok miesta pre prsty. Nohu neprirodzene sťahujú a nedovolia pri chôdzi správne pracovať chodidlu. Dochádza aj k tomu, že dieťa v jednotlivých krokoch počas chôdze uvoľňuje svaly na brušku , vystrkuje zadok, povoľuje členky. Zakopáva pretože nemá kontakt s terénom po ktorom chodí.

Výhody barefoot obuvi

Barefoot obuv ak je správne zvolená, má kopu výhod. Zdravý pohyb, naučíme sa správne držať telo, chôdzou naboso stimulujem svaly o ktorých sme ani nevedeli, že ich máme ak sme chodili v klasických topánkach. Zmierňuje sa bolesť kolien a kĺbov, zlepšuje sa rovnováha a koordinácia .

Noha sa prirodzene pri došľape naťahuje aj rozťahuje. Preto potrebujeme priestor , aby chodidlo mohlo vykonávať prirodzený pohyb. Bežné topánky toto nedovoľujú.

Bežné topánky sú ťažké, úzke a majú podpätok. Úzka topánka zabraňuje rozširovaniu chodidla do strán, ale aj neprirodzene točí palec k ostatným prstom chodidla a to vedie časom k vybočeniu palca. Nesprávne postavenie palca môže viesť  až k bolestiam hlavy. Taktiež pevná hrubá podrážka nie je správna , nakoľko chodidlo nemá kontakt s terénom a nevie reagovať na podnety. Nohy sú stuhnuté, nie sú citlivé, veľakrát studené a spotené.

Imunita a správna chôdza

Správna chôdza podporuje imunitu. Znie to zvláštne, ale ak máme chodidlo obuté v barefoot obuvi, kolená nie sú vystrčené dopredu, panva nie je podsadená, hlava nie je vysunutá dopredu! Nosením barefoot obuvi zmizne z nášho tela napätie, zlepší sa prekrvenie, lymfa bude správne pracovať. Chôdza ovplyvní aj dýchanie, čo vedie k stimulácii tráviaceho systému, k podpore črevného mikrobiómu, ktorý je z veľkej časti zodpovedný za imunitu nášho tela.

Ako chodiť správne v barefoot topánkach?

Nedupať a skrátiť treba krok. Chôdzu sa musia naučiť hlavne tí, ktorí nosili bežné topánky. Detičky , ktoré od narodenia obúvame barefoot to vedia automaticky.

98% detí sa narodí so zdravými chodidlami, ale len 20% z nich sa podarí udržať zdravé k dospelosti. Deti by mali chodiť naboso vždy ako je to možné. Mali by mať vhodnú barefoot obuv, bez tvarovanej stielky, podpätku a úzkej špičke. Je vhodné stimulovať chodidlo vonku aj vnútri napr. koberčekmi.

 S barefoot obuvou môžete začať kedykoľvek. Aj v dospelosti. Čo získate: svaly klenby sa poslinia a noha znovu začne fungovať ako pružina. Zmení sa Vám postavenie tela a spôsob ako kráčate. Začnete zapájať správne skupiny svalov vášho tela. Na začiatku, než si zvyknete môžete pár dní cítiť vaše ochabnuté svaly. Niekoho nebolí vôbec nič a prejde do barefoot plynulo. Ak ale máte nekomfort, prejdite do barefoot postupne a opatrne.

Valgozne členky

Zdravé dieťa môže nosiť topánky bez spevnenej päty. V prípade valgoznych členkov má spevnenie päty význam. Ale samotný problém spevnená päta nerieši. Ako neriešia ortopedické korekčné  vložky vpadnutú klembu. Všetko je potrebné konzultovať s fyzioterapeutom, ktorý vykoná diagnostiku chodila a odporučí správne cvičenie. Valgózne členky môžu  súvisieť s kolennými kĺbmi, postavením panvy a oslabeným brušným svalstvom.

 

Ploché nohy a vložky

Okolo 7. až 8. mesiaca je potrebné kontrolovať, ako a či dieťa štvornožkuje, tiež to, ako sa stavia na nôžky. Práve v tom období sa z chodidiel stáva opora. Ak však dieťa nemá dostatočne vyvinutý trup, správne postavenie panvy a bedrových kĺbov, táto opora nemusí byť správna, čo môže neskôr viesť k diagnóze plochých nôh. V ranom detstve to teda ani nie je o priamom cvičení, ale skôr o precvičovaní prirodzeného pohybu v období, v ktorom sa drobec práve nachádza. V sledovaní, no už aj stavu chodidiel, pokračujte i v období medzi 1. až 3. rokom. Drobec si v tom čase osvojuje nové pohyby a keď ich kvalita nie je dobrá, negatívne sa to môže odraziť práve na nôžkach. Pozorujeme ich najmä okolo 1 roka, keď sa dieťa postaví a začína chodiť. Vtedy si všímajte, či nezakopáva. V období 2 rokov, keď sa dieťa naučí skákať, pozorujte, či sa nôžky nevhodne nemenia vplyvom tejto záťaže.

Rovnako postupujte aj okolo  3 až 4 rokov.

Má v rodine ploché nohy babka, dedko a všetci strýkovia? Obávate sa, že tento problém zdedí aj váš potomok? Ak chcete synovi alebo dcére pomôcť, určite mu preventívne nevkladajte do topánok vložky určené na ploché nohy.
Vložky na ploché nohy ako prevencia nepomáhajú, skôr škodia. Vďaka nim sa pri pohybe nezapájajú potrebné svaly, pretože túto prácu odvádzajú práve spomínané vložky. Keď máte dieťa staršie ako 3 roky s podozrením na ploché nohy, dajte ho radšej čo najskôr skontrolovať fyzioterapeutovi, ktorý je naklonený aj barefoot.

Posilňovanie svalov nohy
Treba podporovať chôdzu naboso, chôdzu po nerovnom rôznorodom povrchu. V parkoch, ale mnohí majú aj doma na záhrade vyrobené špeciálne chodníky ,ktoré stimulujú chodidlá. Napr. ihličie, piesok, kamienky, slama a iný prírodný materiál. Skvele sa zabavia deti a aj my dospeláci a navyše si precvičíme všetky zmysli.
Doma je vhodné mať rôzne orto koberčeky či už vyrobené doma alebo ich kúpite v predajni. Kde si detičky zábavnou formou zacvičia a pomasírujú chodidlá. Odporúčam balančné dosky, polkruhy a iné....

Na záver dodám, že každý rodič sa nakoniec rozhodne akou cestou pôjde v obúvaní detí a aj seba. Barefoot je ako životný štýl, kto si barefoot raz obuje , už iné topánky nebude chcieť. Treba to len vyskúšať a čítať názory odborníkov hlavne v zahraničí, kde je barefoot vo veľkej obľube a nie je zatracovaný ako u nás.

 

S pozdravom

Mgr. Veronika Némethová

majiteľka barefoot obchodu Cooltopánočky v Topoľčanoch

Moje otázky a odpovede od Mgr. Némethovej

1.     Je možné posúvať obuv po staršom súrodencovi mladšiemu dieťaťu (aj keď je minimálne nosená)?

2.     Ako rýchlo rastie nožička u detí do roka (od 10 do 12 mesiaca)?

3.     Čo sú valgozne členky? 


1. Topánky je možné dať druhému dieťatku ale musí mat taký istý tvar chodidla (čiže napríklad úzka noha s dominantným palcom, alebo široká noha s vysokým priehlavkom..) . Je možné takéto topánky kúpiť aj z bazárikov, avšak je potrebné všímať si stav topánky a to: nevyšľapaná nezodraná podrážka na päte, prípadne ide. Stielka v topánke sa dá aj z hygienických dôvodov vymeniť za novú rovnú , ktorú kúpite aj v predajniach barefoot.

2,Nožička rastie individuálne a nie je možné napísať presne mm za mesiac. Deti majú rastový špurt a ako rastú do výšky niekedy z večera do rána, to isté platí aj pre chodidlo, preto je potrebné ako uvádzam v tabuľke premeriavať pravidelne chodidlo detí. 

3,Vpadnuté členky sú vrodená deformita nôh, ktorá každoročne postihuje až niekoľko pacientov. Vpadnuté vbočené členky možno pozorovať už u detí od 3 rokov, pričom valgozita so sebou nesie ďalšie následky postihujúce chrbticu pacienta. Vpadnuté členky sú vizuálne vnímané ako vbočenie nôh do písmena X. Korekciu tohto vrodeného stavu chodidiel je možné vykonať pomocou vhodne zvolenej obuvi a pravidelného cvičenia pod dohľadom fyzioterapeut. Problémom je fakt, že členok valgózneho typu nesúladi s osou chodidla a tým pádom nesúladi s osou celej dolnej končatiny.  Vytvára nepriaznivý tlak na panvu, ktorý sa následne prenáša do chrbtice.