foto: istockphoto.com

Zapareniny

Prejavujú sa začervenaním pokožky, vyrážkami, pľuzgiermi či prasklinkami na pokožke. Zapareniny sa môžu vyskytovať v záhyboch teda na zadočku, pod kolienkami, zápästiami alebo pod krkom. 

Príčiny vzniku zaparenín môžu byť hnačka, nevhodné plienky, nedostatočne premastenie riťky, prerezávanie zúbkov, zvýšené potenie v teplých dňoch alebo nedostatočná hygiena. 

Na liečbu začervenanej pokožky s vyrážkami je vhodný krém Sudocrem, alebo pasta s rybím olejom. Ak sú prítomné aj pľuzgieriky poraďte sa s pediatrom. Na trhlinky nanášajte krém Ialuset, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú a tak zaceľuje rany. Ak je zaparenina príliš začervenaná a štípe, použite Imazol krémpastu. Imazol nepoužívajte dlhodobo ako krém na prevenciu. Snažte sa dieťatku nechať zadoček aj bez plienky nech je vetraná. Pomáhajú aj obklady s repíkového čaju. Pri zapareninách pohlavných orgánov veľmi dobre upokojuje začervenanie a vyrážky detský zásyp.  

Na mokvajúce rany sa používa sprej z Biodermy Coicabio lotion. Nanáša sa 1 až 2 x za deň na plienkové dermatídy. Upokojuje svrbenie a lieči mokvajúce a začervenané rany. Pôsobí po dobu 8 hodín.

Kedy ísť k lekárovi?

Keď sa zaparenina nehojí ani po 3 dňoch liečby krémom, ak sú prítomné pľuzgiere alebo ak je rana mokvavá.

Prevencia zaparenín

Najlepšie je zapareninám predchádzať. Ako prevencia je dobrý krém Sudocremalebo pasta s rybím olejom. Dôležité je časté prebaľovanie, minimálne každé 2 hodiny hlavne po stolici. Po stolici je nutné riťku umyť vodou a nie vlhčenými utierkami. Následne riťku a záhyby dôsledne poutierajte, napr. bavlnenou plienkou. Dbajte aj na používanie vhodných vzdušných plienok.