foto: istockphoto.com

Zápcha

Zápcha je nebezpečná ak trvá viac ako 3 dni, v tomto prípade je vhodné poradiť sa s lekárom. Pri zápche je prítomná aj bolesť bruška, strata chuti do jedla alebo plynatosť. U niektorých novorodencov toto pravidlo neplatí (môžu mať stolicu 2x za týždeň). Zápcha u deti môže byť spôsobená buď nevhodnou stravou, alebo prítomnosťou cudzieho telieska v tráviacom trakte, poprípade môže byť prejavom iného ochorenia. Pri zápche je stolica tvrdá a vyprázdňovanie býva bolestivé. U dojčiat do pol roka sa na liečbu zápchy odporúča použiť rektálnu rúrku

Postup aplikácie rektálnej rúrky:

Koniec rektálnej rúrky potrite olivovým olejom a krúživým pohybom vsúvajte do konečníka. Netlačte ak narazíte na prekážku. Nechajte vonku asi 2-3 cm rúrky a krúťte ňou v smere hodinových ručičiek. Použitie takýchto rúrok sa neodporúča pravidelne, pretože sa dieťa nebude chcieť bez nej samé vykakať. 

Preto skúste cvičenie s nožičkami – pritláčajte mu kolienka k brušku, alebo masírujte dieťaťu bruško v smere hodinových ručičiek. Taktiež je vhodné podávať dieťaťu probiotiká (napr. Biogaia protectis, Probio-fix). Tie sa môžu podávať neobmedzene dlho.

Odvar z ovesných vločiek sa používa aj pri liečbe akútnej zápchy. Vločky povarte asi v dvojnásobku dojčenskej vody a následne ich sceďte. Odvar podávajte po lyžičkách dieťaťu.

Pre deti od pol roka môžete použiť prípravok Easylax, čo je pumpička naplnená glycerínovo-ibištekovou zmesou. Táto zmes črievko premaže a zriedi stolicu. Ďalšou možnosťou sú detské glycerínové čípky. Tieto lieky sa nesmú aplikovať dlhšie ako 7 dni v kuse. Pre deti od 3 rokov je možné podať sirup Fructolax. Pre prikrmované deti sa odporúča podať zriedenú slivkovú šťavu (Hipp).

Ak zápcha pretrváva je vhodné zvýšiť príjem tekutiny a vlákniny v potrave. Môžete si kúpiť rozpustnú vlákninu pre deti, alebo pripravujte dieťaťu na raňajky ovesné , alebo pohánkové vločky s ovocím. Napríklad povarte ovesné vločky v troche mlieka alebo vody a zmiešajte ich s ovocím poprípade pridajte aj škoricu (od 1 roka). Obmedzte sladkosti a zvýšte príjem zeleniny v potrave (prílohy k hlavnému jedlu). Pri chronickej zápche je nutná liečba pod kontrolou lekára.