foto: istockphoto.com

Vyšetrenie na gestačný diabetes

Asi okolo 28. týždňa absolvujete test na gestačný diabetes (tehotenskú cukrovku). U lekára vám na lačno odoberú krv, následne vypijete roztok glukózy (potom nič nejedzte ani nepite) a po 2 hodinách vám znovu odoberú krv, aby zistili či dokáže vaše telo zmetabolizovať toto množstvo glukózy. Ak je hodnota glukózy v krvi po dvoch hodinách vyššia ako 7,8 mmol/l máte gestačný diebetes. 

Pozitívny test na gestačný diabetes

Nasleduje návšteva diabetológa, ktorý vám urobí krvné testy a nariadi diétu. Dostanete glukomer a predpíše vám prúžky s ihlami. Budete si musieť kontrolovať hladinu glukózy v tele pred a po jedle.  Diéta spočíva vo vysadení sladkosti, bieleho pečiva a sladených nápojov. Ryžu, zemiaky a ovocie budete jesť len v malom množstve, napr. 150 g ryže alebo 200 gramov zemiakov či 1 jablko za deň. Ovocie si nedávajte s obedom. Budete jesť viac zeleniny, mäsa a jogurty len biele. Pri tejto diéte treba jesť každé 2 hodiny v menšom množstve. Budete jest len šunky s vysokým obsahom mäsa. Vyhýbať sa budete musieť aj ovocným čajom a náhradám kávy ako je napríklad Caro, ktoré obsahuje slad z jačmeňa. 

Po pôrode už pre vás diéta neplatí a po 3 až 6 mesiacoch je nutná kontrola u diabetológa.

Príčiny vzniku gestačného diabetu sú najčastejšie hormonálneho charakteru, teda placenta zvyšuje produkciu hormónov, ktoré znižujú citlivosť tkanív na inzulín a tým sa zvyšuje koncentrácia cukru v krvi. Gestačný diabetes sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak máte v rodine cukrovku. Táto cukrovka je nebezpečná hlavne pre dieťa. Hrozí mu zlý vývoj, zväčšené orgány alebo zväčšená pôrodná hmotnosť, preto je dôležité dodržovať diabetickú diétu a kontrolovať si hladinu cukru v krvi aspoň 2 krát za deň.