foto: istockphoto.com

Horúčka

Horúčka býva prítomná pri ochorení,  pri prerezávaní zúbkov či po očkovaní. Na zistenie teploty môžete využiť rôzne typy teplomerov:

A, bezkontaktný teplomer – prikladá sa k čelu dieťaťa a meranie teploty trvá niekoľko sekúnd. Výhodou je rýchlosť, komfortnosť a možnosť merať teplotu aj v spánku. Ďalšou výhodou je, že sním viete odmetať aj teplotu vody, fľaše, alebo prostredia. Tento typ teplomera je cenovo najdrahší. Dajú sa kúpiť aj lacnejšie, tie však nie sú také presné. Medzi kvalitnejšie patrí značka Omron alebo Microlife.

B, ušný teplomer – teplota sa meria vložením teplomeru do uška dieťaťa. Je však menej komfortný. Medzi lepšie typy patrí značka Microlife. Cenovo sa rovná bezkontaktnému typu teplomerov.

C, rektálny teplomerje najmenej komfortný, meranie trvá dlhšie, avšak je spoľahlivý. Rektálny teplomer pre dieťa by mal  mať ohybnú špičku kvôli bezpečnosti. Cenovo sú najdostupnejšie. Pri rektálnych teplomeroch je zvýšená teplota 37,5 °C a horúčka je až pri hodnote 38,5 °C. Veľmi dobre skúsenosti sú s teplomer Thermoval.

Prvou voľbou pri horúčke je sirup s obsahom účinnej látky ibuprofén (Nurofen, Brufen). Ak však dieťa grcká, lepšou alternatívou sú čapíky (Nurofen, Paralen). Naopak ak má dieťa hnačky lepší je sirup (Nurofen, Paralen). Ak podáte dieťaťu sirup, alebo čapík napríklad s obsahom ibuprofénu (Nurofen), odstup medzi ďalšou dávkou Nurofenu musí byť aspoň 6 hodín. Ak však teplota neklesá ani po podaní Nurofenu podajte dieťaťu po 4 hodinách čapík, alebo sirup s obsahom paracetamolu, to znamená Panadol alebo Paralen. Lieky na zníženie teploty dávajte dieťaťu až pri teplote 38,5 °C, alebo skôr ak má dieťa aj bolesti. 

Na zníženie teploty sa odporúčajú aj vlažné obklady na oblasť trupu. Namočte uterák do vlažnej vody a zabaľte doň dieťa v oblasti trupu. Následne prekryte vlhčený uterák suchým uterákom a dieťa uložte do postele. Zábal vymeňte až keď je obklad suchý. Dieťa neobliekajte. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpirin, Anopyrin), nepodávajte dieťaťu do 12 rokov. Hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.