foto: istockphoto.com

Dojčenie

Po pôrode je veľmi dôležité hlavne počas prvých dní života dieťaťa dojčenie. Dostáva do tela dieťaťa  kolostrum, prvé mlieko s vysokým obsahom imunitných látok. Pre tvorbu materského mlieka je dôležitý kontakt matky a dieťaťa telo na telo. Stimuluje sa tým hormón na produkciu mlieka (prolatkín). Dieťa si priložte k prsníku a ono si ho samo nájde a prisaje sa. Dieťa by malo mať v ústach nie len bradavku, ale aj dvorec (okolie bradavky). Inak dieťa nesaje správnou technikou a poškodzuje bradavku, čo spôsobuje praskanie bradavky a bolesť. Prstami ukazováka a prostredníka alebo palca si pritlačte zospodu aj zvrchu prsník v okolí bradavky. Pri každom kojení použite iný prsník (striedajte ich). V pôrodnici pred a po každom kojení je nutné dieťa odvážiť, aby ste vedeli či a koľko mliečka dieťa vypilo.

Pri naliati prsníka nie je vhodné mliečko odsávať. Môže sa vám tým zvýšiť tvorba mlieka ešte viac a prúd mlieka pri kojení sa môže spomaliť čo môže mať za následok, že dieťa sa nebude chcieť prisať. Ak je prsník preplnený, mliečko si odstriekajte do pocitu pohodlia. Neodstriekavajte všetko mlieko. Dieťa radšej prikladajte k prsníku častejšie. Tiež sa neodporúča dávať deťom dudel, kvôli psychosomatickým zmenám, to znamená že materiál cumľov je odlišný ako bradavka a dieťa si na tento materiál tak zvykne, že bude odmietať prsník, to však neplatí u všetkých detí ale u tých s citlivejším vnímaním. To isté platí pri kŕmení z fľaše. 

Dieťa nadojčite vždy keď si pýta. Keď je dieťa hladné pchá si ručičky do pusy, alebo si šúcha tváričku o váš hrudník. Snažte sa kojiť aspoň do jedného roka života dieťaťa. Najvhodnejšie je do 2 rokov. Množstvo vytvoreného mlieka sa prispôsobí množstvu odsatého mlieka dieťatkom. Z jedného prsníka príjme dieťa najprv predné (redšie) mliečko, ktoré mu dodá tekutiny a potom príjme zadné (hustejšie) mliečko, ktoré ho zasýti.

Mlieko odsávajte len ak idete na dlhšie preč od dieťaťa (viac ako 2 hodiny), poprípade ak potrebujete pridať mlieko do príkrmu, alebo ak dieťa dojčenie vynechalo. Ak dieťa úplne vynecháva dojčenie, je vhodné odsávať aspoň 8x za 24 hodín z toho raz v noci.

Striedanie prsníkov

Striedanie prsníkov pri dojčení je ako použitie plynu a brzdy pri tvorbe materského mlieka. Ak má dieťa málo materského mlieka, je vhodné ponúknuť mu aj druhý prsník, prípadne tento proces opakovať aj 3x. Striedanie prsníka by však nemalo prebiehať počas aktívneho satia, ale keď dieťa vykazuje znaky neefektíveho satia, zaspáva na prsníku.
Naopak ak dieťaťa už nechce druhý prsník, znamená to, že je najedené a množstvo produkovaného mlieka je akurát dostačujúce a tak nie je nutné ponúkať aj druhý prsník.
Ak je však produkcia mlieka príliš vysoká a prsníky sú preplnené, dieťa môže mať problém s dojčením, hrozí riziko vzniku mastitídy. Vtedy sa odporúča dieťa dojčiť aj 2x z toho istého prsníka, aby sa znížila tvorba materského mlieka na množstvo potrebné pre dieťa. To znamená, že čím viac strieda matka prsníky pri jednom dojčení, tým viac sa stimuluje tvorba prolaktínu a zvyšuje sa tvorba materského mlieka. Musia byť však splnené podmienky na vystriedanie prsníka. To znamená, že matka počká kým sa dieťa nadojčí až do stavu keď prestane efektívne sať alebo dieťa zaspáva. Matka môže prerušiť aktívne dojčenie len ak má bolesti. V skratke ak chcete zvýšiť produkciu mlieka, striedajte prsníky pri jednom dojčení opakovane, ak chcete znížiť produkciu mlieka tak nestriedajte prsníky pri jednom dojčení prípadne dojčite 2x z jedného prsníka. Dieťa však musí byť sýte.
Čím viac mlieka dieťa vypije z 1 prsníka, tým viac tuku príjme, pretože tuk je usadení na bokoch mliekovodu. Prsníky je vhodné meniť pri každom dojčení ale nie počas dojčenia ak dieťa spokojne saje mlieko. Už sa neodporúča striedať prsník každých 5 až 10 minút, pretože sa zistilo, že dieťa príjme menej tuku a častejšie sa musí dojčiť. Taktiež sa zvyšuje riziko upchatia mliekovodu a vzniku mastitídy čo sú časté dôvody pre ktoré sa matka rozhodne prestať dojčiť.

Odsávačky mlieka

Ručné odsávačky: mlieko si odsávate manuálne pomocou ručnej pumpy. Medzi lepšie odsávačky patrí dvojfázová Medela. To znamená že v prvej fáze stimuluje bradavky a v druhej fáze odsáva mlieko – napodobňuje techniku satia dieťaťa čo by nemalo negatívne vplývať na tvorbu mlieka.

Elektrické odsávačky – odsávajú mlieko za vás. Sú však cenovo náročnejšie (okolo 100 eur). Medzí lepšie odsávačky patrí Lansinoh elektrická dvojfázová odsávačka.


foto: istockphoto.com

Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

Problém pri tvorbe mlieka nastáva v období, keď dieťa dosiahne takzvaný rastový špurt. To znamená, že vyžaduje častejšie kojenie a pije viac mliečka. Toto obdobie býva vo veku 3. týždňoch, 3. mesiacoch a 6. mesiacoch. Vtedy dieťa rýchlejšie rastie. Určite neriešte tento stav podávaním umelej mliečnej výžive dieťaťu. Treba len vydržať, telo sa prispôsobí množstvu odsatého mlieka a začne ho viac vyrábať aj keď vám sa bude zdať že mliečka máte menej. Dieťa treba častejšie prikladať a prsníky pri jednom dojčení striedať.

V tomto období budete pravdepodobne aj vy viac hladná. Dbajte na to aby ste aj vy mali dostatok živín a tekutín. Pomôže vám aj pitie čaju pre dojčiace ženy s obsahom feniklu alebo anízu. 

Na zvýšenú produkciu mlieka tiež pomáha kombinácie vitamínov. Najúčinnejšie však je správne prisatie dieťaťa a dojčenie na požiadanie. Taktiež je vhodné nosenie dieťaťa v nosiči alebo šatke a jedenie rascovej polievky. Snažte sa mať dieťa čo najviac pri sebe.

Vitamíny na podporu lakácie

Prípravky, ktoré reálne pomáhajú zvýšiť tvorbu mlieka sú Senovka grécka, Pestrec mariánsky a Jastrabina lekárska. Žiaden vitamín však nenahradí správne prisatie dieťaťa.
Dôležité je taktiež správne prisatie a časté prikladanie.
Dôraz klaďte aj na dostatočný prísun vlákniny a bielkovín (zelenina a ovocie 4-5 porcií), cereálie a mäso, zásmažkové omáčky a polievky. Dbajte na minimalizovanie stresu a jedál, ktoré vám nerobia dobre. Zaťaženie tráviaceho traktu zvyšuje hladinu kortizónu a mení tak tuk v materskom mlieku čo môže u bábätiek s neúplne vyvinutým tráviacim traktom spôsobiť koliky a zhoršiť dojčenie.
Pite dostatok vody aby ste nebola vysilená (obmedzte citrusové plody a sýtené nápoje).
S článkom mi pomohla stránka Inštitút pre podporu dojčenia prípravky som však zvolila ja.