Histamínová intolerancia u detí

Histamínová intolerancia je definovaná ako nerovnováha nahromadeného histamínu a kapacity degradácie histamínu. Tento klinický termín sa vzťahuje na neimunologicky sprostredkovanú patológiu, keď histamín požívaný s jedlom nie je zvlášť vysoký, ale jeho degradácia je znížená. Najmladšie dieťa s prejavmi histamínovej intolerancie malo 6 mesiacov čo pravdepodobne súviselo so zavádzaním príkrmov.

Za metabolizáciou histamínu z histidínu stoja 2 enzýmy a to diaminooxidáza (extracelulárny) a histaín-N-metyltransferáza (intracelulárny). Diaminooxidáza (DAO) deaminuje fyziologicky aktívne amíny v črevách a histidinmethyltransferáza katabolizuje histamín.

Prejavy

Prejavy a prvé príznaky histamínovej intolerancie sú rôzne. Medzi najtypickejšie prejavy patrí svrbenie, tvorba vyrážok, červených fľakov na koži, nadúvanie, kŕče a hnačka. Okrem toho môžu byť aj príznaky ako upchatý nos, bolesti kĺbov, srdcové arytmie a zvýšený tep, ktorý môže byť v kľude 120 až160. Väčšina príznakov sa objaví v krátkom čase, asi do jednej hodiny, niekedy niekoľko minút po jedle. Chronické prejavy sú neprimeraná únava, nervozita, poruchy spánku, úzkosť až depresia. Organizmus totiž reaguje na zvýšenú hladinu histamínu zvýšenou tvorbou adrenalínu a noradrenalínu, čo môže mať za následok vzostup tlaku krvi, zrýchlenú činnosť srdca, poruchy srdcového rytmu a tiež nervozitu, pocit vnútorného trasu a poruchy spánku. Prejaviť sa môžu už do hodiny od požiia jedla, či lieku. Ak organizmus neprodukuje dostatok enzýmu diaminooxidáza, môžu sa prejaviť ťažkosti. Intenzita jednotlivých prejavov histamínovej intolerancie závisí od tvorby a aktivity enzýmu v tenkom čreve.

Prejavy histamínovej intolerancie môžu spôsobiť mlieče výrobky, najmä syry s plesňou, acidofilné mlieko, a probiotické jogurty, citrusy, kysnuté cesto (všetko, čo obsahuje droždie), červená fazuľa, sója, pohánka, kyslá kapusta (všetky kvasené potraviny, aj ocot), orechy, ananás, jahody, ríbezle, banán, kivi, vaječné bielko, ryby, kuracie mäso, káva, čaj, kakao, čokoláda a alkohol.

Príčiny vzniku

1,Dekarboxylácia histidínu mikroorganizmami, ktoré vykazujú aktivitu histidíndekarboxylázy. K tomuto procesu dochádza pri výrobe potravín

2, Niektoré potraviny môžu spôsobiť získaný deficit DAO  prostredníctvom niekoľkých mechanizmov súčasne.

Lieková skupina

Liečivo

                                                             

 

Svalové relaxanciá

Alkuronium, tubukurarin

Anestetiká

Tiopental

Analgetiká

Morfín, peptidín, NSAID, kyselina acetylsalicylová, metamizol

Lokálne anestetiká

Prilokaín

Kardiotoniká

Dobutamín, dopamín

Antihypertenzíva

Verapamil, alprenolol, dihydrazín

Antiarytmiká

Propafenón

Diuretiká

Amilorid

Antibiotiká

Cefuroxím, izoniazid, pentamidín, klavulanát, chlorochín

Mukolytiká

Ambroxol, acetylcysteín,

Bronchodilatanciá

Aminofylín

Cytostatiká

Cyklofosfamid

Antidepresíva

Amitriptylín

Prokinetika

Metoklopramid

Antihistaminiká

Cimetidín

Tabuľka: Liečivá znižujúce aktivitu DAO, vylúčené z bezhistamínovej diéty pre deti

Dojčenie a histamín

Koncentrácia histamínu ako aj iných biogénnych amínov bola zvýšená pri mastitíde matky. Táto molekula môže pôsobí ako inhibítor DAO zvyšuje riziko zníženého metabolizmu histamínu. Avšak neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že by koncentrácia histamínu v materskom mlieku mohla vyvolať histamínovú intoleranciu.

Histamínová intolerancia (HIT) v detskej populácií

Odhaduje sa, že prevalencia HIT je približne 1 % vo svetovej populácii a že asi 80 % týchto pacientov sú dospelí. U detí je miera diagnózy nižšia, pretože deti s najväčšou pravdepodobnosťou nekonzumujú toľko rýb, syrov, fermentovaných údenín alebo alkoholu ako dospelí a príznaky sa nemusia prejaviť dostatočne zreteľne.. Napriek tomu môže byť skutočná prevalencia HIT u detí rovnaká ako u dospelej populácie.

Terapia HIT:

Najlepšie sa ukázala za overenú terapiu nízkohistamínová diéta, ktorá zároveň častokrát HIT aj potvrdí. Ďalej sa odporúča suplementácia DAO podporujúca degradáciu prijatého histamínu. Pri akútnych a klinicky závažnejších prípadoch alebo v prípadoch, keď sa požitý histamín nedá úplne odstrániť dodržiavaním nízkohistamínovej diéty, možno použiť H1 (prípadne H2) antihistaminiká (najlepšie krátkodobé).

Potraviny povolené pri nízkohistamínovej diéta: Voda, káva, čaj, domáce šťavy z povoleného ovocia a zeleniny. Chlieb, pečivo, zemiaky, ryža, cestoviny, obilniny, proso, pohánka, kukurica. Čerstvý mäkký syr zrazený enyzýmom a nie fermentáciou (ricotta, cottage), mlieko, smotana. Šalát, karfiol, brokolica, čakanka, mrkva, cesnak, cibuľa, uhorka, tekvica, cuketa, paprika, reďkovka, artičoka, rebarbora, špargľa. Z ovocia jablko, hruška, čerešňa, amarelle, broskyňa, marhuľa, melón, čučoriedky. Korenie, bylinky. Rastlinný olej, ocot.

ČERSTVÉ/HNEĎ ZMRAZENÉ mäso: hydina, teľacie, hovädzie, jahňacie, bravčové.

ČERSTVÉ/HNEĎ ZMRAZENÉ ryby: treska/treska, pstruh, zubáč, halibut.

Šunka (čerstvá, varená a kvalitná), vajcia (varené).

Džem vyrobený z povoleného ovocia, medu, masla, margarínu. Po ukončení tejto diéty sa postupné môžu niektoré jedla opäť zaradiť do jedálnička v závislosti od tolernacie suroviny.

Suplementácia DAO:

Podľa EFSA je maximálna denná dávka exogénne prijatého enzýmu 3 × 0,3 mg, čo zodpovedá 0,9 mg DAO. Lieková forma musí byť gastrorezistentná, aby dopravila enzým nepoškodený do miesta predpokladaného účinku (tenké črevo). Užívanie tohto enzýmu sa odporúča 20 minút pred jedlom. Liečba DAO sa v zahraničí odporúča aj pre deti od 3 rokov.

Liečba antihistaminikami: Liečba pacientov antihistaminikami je empirická. Neexistujú žiadne randomizované klinické štúdie, ktoré by dokazovali prínos tejto terapie pri HIT. Liečba antihistaminikami by mala byť vedomá a časovo obmedzená a mala by pomôcť vytvoriť obraz o tom, či blokáda H1/H2 receptora zmierňuje prejavy. Môže sa však použiť aj ako terapeuticko-diagnostický test.

Probiotiká pre pacientov s HIT

Keďže väčšina probiotických baktérií dekarboxyluje histidín na histamín, je nutné zvýšiť opatrnosť pri expedícií prípravkov s obsahom probiotických baktérií. 

Nízkohistamínové probiotiká vhodné pri HIT: Bifidobacterium infantis, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus salivarius.

Lactobacillus rhamnosus (najmä GG) – môže pomôcť stabilizovať žírne bunky a znížiť citlivosť histamínových a alergických receptorov pričom zvyšuje reguláciu protizápalových buniek.

Bifidobacterium longum – známe ako probiotikum degradujúce histamín. Môže pomôcť znížiť zápalovú reakciu po jedle a zabrániť alebo zlepšiť črevnú hyperpermeabilitu („syndróm netesného čreva“).

Bifidobacterium lactis – Môže pomôcť rozložiť histamín a tyramín.

Lactobacillus plantarum – Môže pomôcť telu rozložiť biogénne amíny vrátane histamínu a tyramínu.

Lactobacillus reuteri DSM17648 okrem zvýšenia histamínu je tiež užitočný pri zvyšovaní hladín protizápalového cyklického adenozínmonofosfátu (cAMP).

Saccharomyces Boulardii – Toto je probiotikum s nízkym obsahom histamínu, ktoré tiež pomáha regulovať tráviace problémy ako je hnačka.

Probiotické baktérie nevhodné pre pacientov s HIT (produkujú veľké množstvo histamínu): Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii Lactobacillus helveticus.

 Pri expedícií liekov a výživových doplnkov treba zvážiť aj prítomnosť konzervačných látok, ktoré tiež zvyšujú uvoľňovanie histamínu. Patria sem podľa doktora Martina Hrubiška tartrazín (E102, žltá č. 5) a antioxidanty butylovaný hydroxyanizol (BHA, E320) butylovaný hydroxytoluén (BHT, E321). Z konzervačných látok sa treba vyhýbať najmä benzoátom (E210-219), sulfitom (E220- 229) a sorbátom (E200-209). Aj ďalšie farbivá sa uvádzajú medzi možnými uvoľňovačmi histamínu: amarant (E123), chinolínová žltá (E104), košenilová červená (E127), erytrozín (E127), indigotin (E132), kurkumín (E100), laktoflavín (E101), patentová modrá (E131). Z ochucujúcich látok sa medzi histamínovými liberátormi uvádza glutamát (E620-625). Nitráty a nitrity (E240-259).

Zdroje: 
1. Fišer, Miroslav, Velichová, Helena. In Journal of Tourism, Hospitality and Commerce 2018, Ročník IX, číslo 2, str. 12, 13. Vydavateľstvo Vysoká škola obchodní a hotelová s.r.o.. ISSN 1804-3836.

2. Nazar, Wojciech, Katarzyna Plata-Nazar, Katarzyna Sznurkowska, and Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz. 2021. "Histamine Intolerance in Children: A Narrative Review" Nutrients 13, no. 5: 1486. https://doi.org/10.3390/nu13051486
3.  Hrubisko M, Danis R, Huorka M, Wawruch M. Histamine Intolerance-The More We Know the Less We Know. A Review. Nutrients. 2021 Jun 29;13(7):2228. doi: 10.3390/nu13072228. PMID: 34209583; PMCID: PMC8308327.

Autor: Ing. Mária Lamparská