foto: istockphoto.com

Kúpanie

Pred kúpaním si vždy všetko nachystajte, aby ste neodchádzali od dieťaťa (bavlnený uterák, vatové tyčinky, krém na riťku a na telo, oblečenie, kefku na vlasy, nožničky na nechty, plienky). Najprv dieťatku umyte telo, a potom hlavičku. Ľavú ruku mu vložte pod hlavičku a dlaňou mu chyťte rameno, druhou rukou dieťatko umývajte. Poriadne umyte hlavne záhyby na tele. Po umytí ho vysušte v uteráku a následne mu podľa potreby natrite telo krémom a dajte mu plienku. Oblečte dieťa do pyžamka a učešte mu vlásky. Vyčistite mu uška a noštek pomocou detských tyčiniek do uší, alebo bavlnenou plienkou či gázou. Následne mu ostrihajte nechtíky.

Novorodenec sa potí len málo, alebo skoro vôbec, a preto ho stačí kúpať každé 2 až 3 dni. Dieťa, ktoré sa už plazí alebo štvornožkuje sa potí viac, preto je lepšie ho kúpať každé 2 dni. Ideálna teplota vody na kúpeľ je okolo 37°C. Určite si kúpte teplomer do vody, na ktorom je znázornený rozsah vhodnej teploty vody na kúpeľ. Na kúpanie novorodencov je vhodné si zaobstarať vaničku. Sú na trhu aj vaničky s opierkou, tie však využijete asi do pol roka.  Niektoré vaničky bývajú aj súčasťou prebalovacieho pultu, tie však využijete tiež maximálne do pol roka. Keď už vie dieťa sedieť, môžete ho kúpať vo veľkej vani.  Nikdy ho však nenechávajte bez dozoru. Do vane je vhodné použiť protišmykovú podložku, aby nedošlo k nehode. Túto podložku môžete použiť aj do sprchy. 

Do vaničky napustite asi 10 cm vody. Kúpeľ je vhodné vykonávať pred spaním, najlepšie v rovnakom čase. Na umývanie tela je vhodná šetrná detská kozmetika, ktorá neobsahuje parabény alebo parfémy. Medzi najkvalitnejšiu kozmetiku pre deti patrí značka Sebamed, Bioderma alebo La-roche Posay. Ak máte v rodine atopika, je vhodné použiť napríklad tuhé mydlo La-roche Posay Lipikat surgras, alebo od tej istej značky tekuté mydlo Lipikar Syndet AP+, ktoré udržujú prirodzenú mikrocenózu pokožky. Pôsobia tým preventívne pred vznikom atopického ekzému. Pre detičky s predispozíciou k atopickému ekzému použite krém Lipikar Baume AP+ (poprípade Bioderma atoderm preventive krém), ktorý pokožku premastí bez zanechania mastného filmu na pokožke. Mikrocenóza je skupina probiotických baktérií, ktoré chránia pokožku a podieľajú sa na zachovaní optimálneho pH pokožky. Pokožka je tak chránená pred vysušovaním a zabezpečuje sa zachovanie jej prirodzenej fyziologickej ochrannej funkcie. Tieto prípravky sú však drahšie. Je tu možnosť vybrať si lacnejšiu alternatívu, tá však nemá účinok na zachovanie mikrocenózy pokožky. Možná náhrada je aditívum do kúpeľa Oilatum emolient, ktorý sa pridá do vody a premastí telo pri umývaní. Tento prípravok môže predpísať pediater na recept. V tomto prípade vám aditívum celé preplatí zdravotná poisťovňa. Možná alternatíva na suchú detskú pokožku je krém Excipial lipolotio, ktorý vám tiež môže predpísať pediatrička. Dá sa však aj voľne kúpiť.

Deťom, ktoré nemajú suchú pokožku, alebo predispozíciu na atopický ekzém sa neodporúča používanie krémov. Tie by mohli narušiť prirodzenú mikrocenózu pokožky. Bubchen ponúka sprchový gél, ktorým môžete dieťaťu umyť vlásky aj telo. 

Často sa však vyskytujú na hlavičke dieťaťa chrastičky, tie sa označujú ako mliečna chrasta. Najlepší šampón na liečbu tejto chrasty je šampón BABE na mliečnu chrastu. Odporúča sa šampón nechať pôsobiť pár minút. Po kúpeli je vhodné tieto chrastičky vyčesávať kefkou na vlasy. taktiež veľmi dobre pomáha krém od Biodermy abcd Babysquam, ten sa nanáša 1 až 2 x za deň na pokožku hlavičky a nechá sa 20 minút pôsobiť. Následne sa krém opláchne. Odstraňuje chrastičky a zhrubnutú pokožku na tvári.

Pre deti bez mliečnej chrasty vo vláskoch je vhodný šampón Babé jemný k vlasovej pokožke detí.