Nádcha

Nádcha sa prejavuje upchatím nosa, tečením soplíkov z nosa, bolesťou hlavy a dieťa dýcha cez ústa. U dojčiat rozpoznáte nádchu pri kojení, alebo kŕmení z fľašky. Ak dieťa nemôže dýchať alebo počujete chrčanie, ide o upchatý noštek. Niekedy sa stane, že sa dieťaťu dostane mliečko do nošteka a zaschne, pritom môžete počuť chrčanie v nošteku čo sa vám môže javiť ako upchatý noštek. Ak však pri satí mliečka nemá problém (nepočujete chrčanie v nošteku), ide len o zaschnuté mliečko a problém sa po pár dňoch vytratí. Niekedy tento zvuk býva prítomný aj pri prerezávaní zúbkov. 

Ak dieťa má nádchu, môžete mu nasadiť kvapky na zníženie opuchu nosovej sliznice, napríklad Nasivin. Pre dojčatá (od 4. týždňa života), je možné použiť len kvapky Nasivin (sprej sa neodporúča). Pre deti od 1 roka je možné použiť aj sprej buď Nasivin, alebo Olynth (od 2 rokov). Tieto kvapky a spreje sa môžu užívať maximálne 7 dni v kuse. Ak sa používajú dlhšie, vzniká návyk, ktorý sa prejavuje pocitom upchatého nosa. Bezpečnejšie sú spreje s obsahom morskej vody s hypertonickou koncentráciou soli, napr. Physiomer. Tie môžete používať dlhodobo, nevytvárajú návyk.

Po aplikácií kvapiek, alebo spreju odsajte dieťaťu soplíky. U väčších detí (3 roky) výborne pomáha aj naparovanie buď nad roztokom minerálnej vody Vincentky alebo harmančekovým čajom. Ešte lepšou voľbou je použitie inhalátora. 

Inhalátor slúži hlavne na rýchlejšie zotavenie, vincentka rozprašovaná do sliznice dýchacích ciest zvlhčuje sliznice a soľ udržuje sliznicu dlhšie hydratovanú a tak ju regeneruje. Keďže vírusy a baktérie tvoria hlien a sliznice vysúšajú pociťujeme bolesti.
Inhalátor je výborná pomôcka na vytvorenie opätovného fyziologického prostredia sliznice.
Možno si mnohí z Vás predstavovali, že ide o nahrievanie, no nie... ide o rozprašovanie častíc roztoku, alebo liečiva na sliznice dýchacích ciest čo umožní efektívnejšiu liečbu ochorení dýchacích ciest či alergie.
Pozor: každý inhalátor je rozdieľny. Niektoré sú kompresorové a iné ultrazvukové (tichšie). Každý rozprašuje častice o rôznej veľkosti čo má vplyv na miesto pôsobenia.
Inhalačné súpravy, náustky a masky sú rizikové na prenos patogénov pri pozitívnom náleze v rodine. Preto je nutná ich dôkladná dezinfekcia pri striedaní medzi členmi rodiny.
Ako na to? Odporúča sa najprv noštek vyčistiť teda nastriekať morskú vodu, odsať soplíky alebo prepláchnuť a následne inhalovať pri chorobe 3x denne 10 minút.
Pre deti, ale aj pre dospelých je veľmi praktický inhalátor Omron Nami Cat C303K, ktorý je kompresorový, troška hlučnejší ale má dobrý výkon, náustok pre deti aj dospelých. Má výzor hračky v tvare mačky, preto ho deti dobre akceptujú.
Ak chcete, alebo Vám bol odporúčený na inhaláciu roztok Yabra je nutné použiť silnejší inhalátor a to typ Omron C28P (C105). Tento inhalátor obsahuje aj nosnú sprchu.


Pri častom zápale nosovej sliznice veľmi dobre pomáha sprej Rinogermina, ktorý obsahuje probiotiká. Je vhodný skôr pre deti od 6 rokov, pre menšie deti až po porade s lekárom. Nutné je využiť 3 fľašky (kúry) spreju. Liečba trvá 3 mesiace, to znamená každý mesiac sa aplikuje 1 fľaška po dobu 7 dní. Po otvorení fľašky nepoužívajte dlhšie ako týždeň a sprej treba uskladňovať v chladničke. 

Ak soplíky nevytekajú von z prínosových dutín, je vhodné nasadiť deťom od 2 rokov kvapky Sinupret. Tie sa užívajú per orálne teda ústami. Riedia hlieny prítomné v prínosových dutinách, a tak ľahšie vytečú von. pre deti od narodenia môžete na riedenie hlienov použiť Solmucol sirup. Z pomedzi všetkých liečiv má najlepšie účinky a najmenej nežiadúcich účinkov.

Kedy ísť k lekárovi? Keď má dieťa zelený soplík, teplotu ktorá trvá viac ako 3 dni, alebo ak nádcha trvá viac ako 7 dní.

foto: istockphoto.com

Nosné odsávačky

Elektrická odsávačka – v súčasnosti obľúbená, je praktická pretože odsaje soplík rýchlo a nevyžaduje prítomnosť vysávača. Je však z pomedzi všetkých odsávačiek najdrahšia. Medzi spoľahlivé odsávačky patrí odsávačka Miniland s 2 veľkosťami nadstavca a jednoduchou údržbou.

Odsávačka s nadstavcom na vysávač – tú je možné použiť iba na vysávač s regulovateľným výkonom. Treba výkon nadstaviť na najmenší stupeň. Cenovo sa pohybuje okolo 15 eur. Nevýhodou je vysoká hlučnosť. Z tohto typu odsávačiek by som odporučila značku Ceumed.

Manuálne odsávačky – buď balóniková odsávačka, je menej praktická, odsávanie trvá dlhšie. Ďalším typom je odsávačka s dvomi koncovkami, pričom jedna koncovka ide do nošteka dieťaťa a druhá do úst matky, medzi nimi je zberná nádoba. Tieto odsávačky sú najlacnejšie.

Ako správne odsávať hlieny?

Odsávajte hlieny iba ak má dieťa nádchu, pri bežnej hygiene noštek vytierajte vatovou tyčinkou a morskou vodou. Často však mamičky nevedia správne odsávať soplíky.
Pred odsávaním aplikujte roztok morskej vody s hypertonickou koncentráciou.
Ako používať odsávačku??
Katéter odsávačky zaveďte hlboko do nosnej dutinu po dolnej stene oblúkovito smerom na dol. A až keď máte katéter správne zavedený začnite odsávať/ zapnite vysávač s výkonom nastaveným na najmenšiu silu. Následne pomaly vyťahujte katéter aby sa odsali hlieny aj v prednej časti nosovej dutiny.
Časté chyby:
Odsávanie vrchnej časti nosnej steny čím sa katéter prisaje o stenu a nesaje hlieny.
Zapínanie vysávača pred vložením odsávačky do nosa čím sa hneď nasaje na stenu dutiny a už nesaje hlieny.
Zavádzanie katétra do malej hĺbky čím sa hlieny odsajú len z prednej časti nosnej dutiny.
Ako správne fúkať noštek:
Najprv si dieťa vysmrká jednu časť nosovej dutiny a súčasne si prstom pritlači druhú nosnú dierku. Takto pokračuje aj so smrkaním druhej nosnej dierky.
Časté chyby:
Smrkanie oboch nosných dutín naraz.
Ak nepomáha použitie hypertonického roztoku morskej vody, používame kvapky s účinnou látkou na zníženie opuchu sliznice. Tieto kvapky však nepoužívajte dlhšie ako týždeň.
Správna aplikácia nosných kvapiek
Aplikácia v ležme hlboko na strop nosovej dutiny. V tejto polohe vyčkajte aspoň minútu a nasledne opäť odsávajte, alebo vysmkajte hlieny.
Správna aplikácia sprejov:
Spreje aplikujte v prejdnej časti nosovej dutiny bez záklonu hlavy. Inak sa roztok odrazí od steny a vytečie von.
Časté chyby:
Aplikácia kvapiek na dno sliznice, čím kvapky stekajú do hrdla a nenastáva zníženie opuchu sliznice.