Reflux, prejavy, liečba, pomôcky (amazon)
Reflux je sprevádzaný častým grckaním. U deti do 3 mesiacov je to bežný jav. Ak je to však vo vyššej miere a dieťa neprospieva alebo často a dlho plače je vhodné tento stav riešiť s pediatrom. Častokrát nie je prítomné grckanie, ale dieťa páli záha, má kyslý zápach z úst a je nepokojné. Pediater Vás poučí o ďalšom postupe. Pri nedojčených deťoch Vám vie podľa stavu dieťatka predpísať špeciálnu mliečnu výživu, ktorú Vám čiastočne preplatí zdravotná poisťovňa. Avšak existuje aj takzvaný tichý reflux, kedy sa potrava dostane len do úst a naspäť do žalúdka.
Tichý reflux
Ak Vaše dieťa zlé spáva, často sa budí, pýta často papať (dojčatá na mlieku), alebo pri väčších deťoch naopak odmietajú jedlo, majú oslabenú imunitu tak za tým môže byť tichý reflux. Tichý je preto, že sa navonok neprejavuje zvracaním pretože potrava sa dostane len do hrdla. Preto býva hrdlo podráždené, deti odmietajú tuhú stravu, bývajú choré a majú zväčšené mandle.
U dojčiat je charakteristický dlhotrvajúci chrapľavý zvuk v nošteku pripomínajúci nádchu, u starších detí chronický kašeľ.
Moje odporúčania
Bola na nej robená štúdia a zistili, že koliky a reflux sa znížili o 75%. Táto fľaša funguje tak, že do nej nalejete mlieko a vytlačíte vzduch ako zo striekačky. Dieťa kŕmite vo zvislej polohe ako je vidieť na obrázku. Na videu v odkaze nižšie je ukázaný princíp a použitie fľaše. Mlieko z nej nevyteká samo ale dieťa ho musí vysať ako pri dojčení. Je vhodná aj pre dojčené deti. Tu však pri výbere treba pozerať akú fľašu vyberáte. Je fľaša pre deti od narodenia do 6 mesiacov a ďalej pre deti staršie, cumeľ býva aj pre výhradne dojčené deti a tiež pre nedojčené deti. Ak by ste potrebovali pomoc, napíšte mi. U dojčených detí sa tiež odporúča dojčiť vo zvislej polohe. Video o fľaši nájdete tu a fľašu si môžete objednať tu. Kúpu produktov z tejto stránky podporíte fungovanie stránky.
Klinový vankúš do postieľky či kočíka s pamäťovou penou nájdete tu. Viete ho do budúcna využiť aj na podloženie nôh pre relaxáciu či na lepší spánok dieťaťa či dospelého pri nádche.
Čo sa týka nosičov a šatiek, je to veľmi individuálne. Určite však volte ergonomické nosiče. to znamená, že dieťatko má v nosiči či šatke nôžky podsadené pričom nosič siaha od kolienka ku kolienku a zadoček je v tvare M. kolienka musia byť vyššie ako zadoček. Tvar chrbátika pri deťoch ktoré ešte nedržia chrbátik ma byť v tvare C a nie v tvare S. Dôležité je si nosič správne podoťahovať aby netlačil Vás ani Vaše dieťatko. Ak dieťatko nedrží hlavičku samo, je nutné aby bola podložená nosičom. Materiál by mal byť prírodný, vzdušný a popruhy je lepšie mať podšité látkou v miestach kde by Vás mohli rezať (ramena, chrbát). Bedrový pás okolo brucha by mal byť v úrovni pupka aby sa dosiahlo správne podsadenie dieťaťa. Za mňa je výbornou investíciou Tula, ktorý je spoľahlivý, vhodný pre novorodencov aj batoľatá a je veľmi pohodlný. Nosič nájdete tu.