Zinok - jeho úloha v ľudskom tele

Zinok je stopový prvok dôležitý pre enzymatické úlohy, ktoré sa odohrávajú v našom tele. Okrem iného je dôležitý pre správny vývoj pohlavných orgánov, produkciu testosterónu a spermií u mužov (zlepšuje životnosť a pohyblivosť spermií). Taktiež chráni spermie pred ich poškodením. Preto sa odporúča mužom, ktorý majú problémy s plodnosťou. Lekári uprednostňujú voľnopredajný liek Zinkorot, ktorý ma spomedzi všetkých dostupných doplnkov najlepšiu vstrebateľnosť. V tomto prípade sa odporúča kombinácia Zinkorotu s Folandrolom po dobu minimálne 3 až 6 mesiacov.


Zinok má pozitívny vplyv na tráviaci trakt, nervový systém, imunitu, hojenie rán, na správnu funkciu štítnej žľazy a pohybový systém. Vysoké dávky majú protizápalový účinok pri ochoreniach močových ciest, ktoré sú spôsobené baktériou Eschericia coli, alebo Trichomonas vaginalis.Prírodný zdroj zinku


Najväčšie zastúpenie zinku v prírodnej forme nájdete v morských živočíchoch, celozrnných potravinách, v červenom mäse, žĺtku, otrubách a tekvicových semiačkach.


Nedostatok zinku
Nedostatok zinku sa prejavuje zmenou správania, neurologickými poruchami, zápalom pokožky, vypadávaním vlasov, zníženou imunitou, u deti poruchy rastu a zhoršené hojenie rán. Nedostatok zinku majú hlavne vegetariáni.

Odporúčaná denná dávka zinku

U dospelých mužov sa odporúča dávka 10 mg/deň a u žien 7 mg/deň. Avšak tehotné ženy spotrebujú o 2 mg zinku za deň viac, preto sa im odporúča 10 mg zinku za deň.
Optimálna dávka zinku pre tehotné a dojčiace ženy obsahuje výživový doplnok Ladeevita.
Pre deti od 6 rokov sa pri nedostatku zinku odporúča Zinkorot v dávke 1/2 tablety za deň.
Pre deti od 3 rokov je vhodné pri nedostatočnej imunite prípravok Rinimun sirup s obsahom zinku, vitamínu C a vitamínu D3.