foto: istockphoto.com

Dojčenská voda a čaje

A) Kojené deti

Pridávanie dojčenskej vody, alebo čajov do stravy kojených novorodencov môže znížiť potrebu dojčenia sa a tak častokrát dochádza k zníženiu tvorby materského mlieka a nárastu váhy u dieťaťa. Dojčenskú vodu a čaje podávame ak začíname s príkrmami, čo je okolo piateho až šiesteho mesiaca života dieťaťa. Ak sú vonku vysoké teploty, alebo má dieťa horúčky zvýšte interval kojenia (kojené dieťa prijíma tekutiny z mlieka).

B) Nekojené deti

Odporúča sa podávať k umelej mliečnej výžive 50 až 70 ml dojčenskej vody na kg váhy dieťaťa za deň. Nekojené deti môžu piť od 1. týždňa feniklový detský čaj, alebo rumančekový detský čaj.

Medzi najlepšie dojčenské vody patrí Rajec, alebo Lucka s ružovou etiketou, pretože nie je potrebné ich preváranie. U kojených detí sa čaje môžete podávať dieťaťu tiež až s príkrmami. Pri plynatosti je dobrý feniklový detský čaj, vhodný je aj rumančekový detský čaj alebo ovocné čaje, musia mať však označenie „detský čaj“. Do prvého roka života dieťaťa sa neodporúča sladiť čaj. Na trhu sú aj dostupné instantné čaje, ktoré obsahujú fruktózu, a preto nie sú vhodné pre deti. Dieťa si tak môže zvyknúť na sladkú chuť a môže odmietať piť čistú vodu a menej sladké jedlá. Tieto sladké čaje nútia dieťa prijímať viac tekutín, čo môže zaťažiť obličky. 

Dojčenskú vodu už nemusíte po prvom roku života dieťaťa používať, avšak ak použijete vodu z vodovodu, vždy ju prevarte.