foto: istockphoto.com

Hhnačka

Hnačka sa prejavuje častým vyprázdňovaním, pričom je stolica riedka a býva sprevádzaná kŕčmi v bruchu. Môže ísť o infekčnú hnačku spôsobenú baktériami, alebo vírusmi. Ďalším dôvodom môže byť prerezávanie zúbkov. Často býva prítomná aj horúčka. Pri hnačke vzniká riziko dehydratácie organizmu, preto je nevyhnutné strážiť príjem tekutín. Vhodné je podať dieťaťu rehydratačný roztok, napríklad Kulíšek vhodný od 1. týždňa života, poprípade ORS roztok od Hippu. Tieto roztoky treba podávať po lyžičkách a pomaly. 

U kojených deti nepodávajte rehydratačný roztok, ale častejšie kojte dieťatko. Odporúča sa nekojeným deťom, alebo kojeným deťom od pol roka podať čierny čaj bez kofeínu. Na liečbu hnačky u dojčiat od 2 mesiacov sa odporúča podať kvapky Nekadex. Na liečbu detí od 2 rokov sa používajú kvapky Hylak forte, alebo prášok Smecta (nekombinovať s inými liekmi aspoň 2 hodiny). 

Ak je však hnačka príliš silná, alebo trvá viac ako 3 dni, je nutné navštíviť lekára, u dojčiat kontaktujte lekára aspoň telefonicky hneď ako to bude možné. Pre deti, ktoré už prijímajú príkrmy a bežnú stravu, je nutné nasadiť diétu (suchá ryža, varené zemiaky, vývar, banány, nepodávajte nič mastné a korenené).