foto: istockphoto.com

Hygiena nosa

U dojčiat a batoliat, ktoré sa ešte nevedia vysmrkať je vhodné použiť detské vatové tyčinky a roztok morskej vody (izotonický). Môžete použiť buď ampulky Libenar, pri ktorých roztok nakvapkáte na tyčinku a vytriete ňou noštek a zároveň vyberáte soplík, alebo sprej Physiomer baby izotonický (od 2.týždňa života dieťaťa). Sprej sa aplikuje v ľahu na boku, do každej dierky aplikujete 1 vstrek a následne dieťa uložte do zvislej polohy, aby voda vytiekla von. Nosné dierky vytrite detskou vatovou tyčinkou. 

Na každodennú hygienu sa neodporúča odsávať soplík odsávačkou, pretože pri častom odsávaní vysychá sliznica nosa. Telo reaguje na to zvýšenou tvorbou hlienu, a tým dochádza k častému zahlieňovaniu nošteka. Taktiež sa narúša prirodzená bakteriálna bariéra, ktorú tvoria prospešné probiotické baktérie čo môže mať za následok časté infekcie prínosových dutín. Preto je odsávanie soplíkov vhodné len pri nádche. Roztoky s morskou vodou sa môžu používať neobmedzene dlho.

Dieťa môžete učiť fúkať noštek už v období medzi 12. až 15. mesiacom života. Postup nájdete tu: https://mamaaja.sk/clanky/batola/ako-naucit-dieta-fukat-nos?fbclid=IwAR0GZ7cXg8K8XIgr45sCmSQwFOE7VFB...