foto: istockphoto.com

Imunita detí

Dôležitú úlohu v imunite detí a dospelých zohráva vitamín D. Mnoho pediatrov odporúča pridávať do mlieka vitamín D v kvapkách, a to každý deň. Pediater Vám môže predpísať liek Vigantol, avšak tieto kvapky spôsobujú často u detí koliky. Preto je vhodnejšia alternatíva voľnopredajný liek vo forme kvapiek - DeVit. Tieto kvapky sú vhodné pre deti od 2. týždňa života dieťaťa.

Ak je vaše dieťa choré, môžete mu podať od 1 roka kvapky s obsahom vitamínu C Cebion. Preventívne (pri častých ochoreniach, alebo pri pobyte v škôlke), sa  pre deti od 1 roka odporúča sirup Hliváčik (prírodný sirup s obsahom hlivy a rakytníka) a pre deti od 3 rokov sú dostupné multivitamínové doplnky, napríklad Vibovit gumové vitamíny (max. 2 želé zvieratka denne), alebo sirup Imunoglukan (spotrebujte do 3 mesiacov od tvorenia). 

Ak býva vaše dieťa často choré, od 3 rokov sa odporúčajú ampulky Arko Defenses Kids s obsahom probiotík, kolostra, betaglukánu, vitamínu D, zinku a selénu. Odporúča sa trojmesačná kúra. Jedna kúra sa skladá z 1 balenie, pričom sa každý deň užije 1 ampulka. Po mesiaci by dieťa malo užiť ďalšiu 5 dňovú kúru. Potom by sa táto kúra mala zopakovať ešte jeden mesiac.

Pri akútnych ochoreniach je pre deti od 3 rokov vhodný Imunoglukan Acute Kids sirup,, alebo pre deti od pol roka sú kvapky Echinacea Hanus

Pri častom zápale, alebo infekcii ústnej dutiny alebo hrdla sa odporúčajú od 3 rokov cmúľacie probiotiká, napr. Lactoflor

Dbajte na hygienu, to znamená umývajte dieťaťu ručičky a stolík na jedenie, avšak nedezinfikujte mu ručičky a bežné hračky. Dieťa si musí vytvoriť imunitný systém na bežné baktérie, aby nebolo náchylné na choroby.