Kašeľ

Kašeľ je reflex, ktorým telo odpovedá na podráždenie dýchacích ciest. Detský organizmus, hlavne novorodencov a dojčiat je veľmi krehký.

Kašeľ môže byť suchý – bez hlienu, dusivý. V tomto prípade sa podávajú antitusiká (lieky na zastavanie kašľa). Pre deti od 2 mesiacov života sa podávajú kvapky Tussin . Pri suchom kašli sa odporúča tieto kvapky kombinovať aj s kalciovým sirupom. Najlepšiu účinnosť má obyčajný kalciový sirup Calcium chloratum. Ak vám ho však dieťa odmieta vypiť, môžete dieťaťu od 1 roka podať aj vanilkový kalciový sirup. Iné kalciové sirupy, napríklad čokoládové už nie sú vhodné na ochorenie dýchacích ciest, ale skôr ako podpora rastu dieťaťa a spevnenie kosti u deti, pretože obsahujú aj vitamín D. Vápnik v nich býva zastúpený v menšom množstve. 

Na vlhký, produktívny kašeľ - je vhodný od narodenia sirup Mucosovan Junior, ktorý riedi hlieny v prieduškách. Odporúča sa aj zvýšiť príjem tekutín. Pre deti od 3 rokov je vhodné zaliať 1 až 2 šálky čaju z podbeľu.

Ak si nie ste istá o aký druh kašľa ide, môžete pre deti od 6. mesiaca života použiť sirup Stoptussin, ktorý pôsobí na oba druhy kašľa. Vhodnou alternatívou Stoptussinu pre deti do 3 rokov je prírodný detský sirup Stopkašeľ. Na liečbu kašľa môžete deťom do 6 mesiacov zaliať čaj na liečbu ochorení dýchacích ciest.

Kedy k lekárovi? Ak je kašeľ dusivý a nedá dieťaťu v noci spať, alebo ak vykašliava zelené hlieny. Zbystrite aj keď dieťa pri kašli píska ak má pridruženú aj teplotu, alebo ak kašeľ neustupuje ani po 5 dňoch od nasadenia liečby. Lieky nepodávajte dlhšie ako 7 dní ak vám to lekár neodporučí.