foto: istockphoto.com

Kolika

Kolika dokáže potrápiť detí aj ich rodičov. Je to veľmi nepríjemný stav, keď dieťa bolí  bruško a má kŕče. Dieťa kopká nohami, má zaťaté päste a má neutíšiteľný plač.

U dojčených detí býva kolika menej častá. Pri kolikách je vhodné dať dieťaťu kvapky Espumisan L poprípade Coliprev, ktoré výborne pomáhajú. Pre väčšie detičky je pri plynatosti vhodný Espumisan comfort kvapky. Tiež je vhodné cvičenie s nožičkami a masáž bruška krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Dobré je použiť pri masáži krém Pupík s obsahom anízu. Veľký vplyv na výskyt koliky u kojených detí má aj strava, ktorú prijíma matka dieťaťa. Vhodné je aby matka pila fenikolvý čaj a zo stravy vylúčila potraviny, ktoré spôsobujú nafukovanie ako napr. strukoviny, kapusta, údeniny, surová cibuľa a sladkosti.  

U nedojčených detí sa kolika vyskytuje častejšie. Môže byť spôsobená aj hltaním vzduchu, neskorim kŕmením alebo prekrmovaním. Pre deti na umelej mliečnej výžive sú dostupné špeciálne mlieka, napr. Nutrilon colics, ktorý vám vie predpísať pediater (o jeho užívaní sa poraďte s lekárom).

Tiež pomáha, ak máte dieťa viazané na široko, keď ho nachvíľku odbalíte z plienky aby si mohlo pokopať nožičkami.