foto: istockphoto.com

Monitor dychu

Monitor dychu je zariadenie (platňa), ktoré sa vkladá pod matrac dieťaťa a zachytáva interval dýchania dieťaťa. Ak dieťa nedýcha, monitor začne hlasne pípať. Monitor dychu sa odporúča používať prvých 6 mesiacov života dieťaťa kvôli možnému syndrómu náhlelo úmrtia, kedy dieťa prestane dýchať počas spánku. Odporúčam vám zabezpečiť si takýto monitor dychu. Budete aj vy kľudnejšie spať. Zakúpte si k monitoru aj batérie.

Prvá pomoc pri zástave dýchania

Dieťa treba vziať do náručia a pošúchať ho na chrbte alebo ho skúste ofrkať studenou vodou. Ak to nepomôže skontrolujte či nemá zvratky v ústach. Ak nemá v ústach zvratky, položte ho a zakloňte hlavičku, otvorte ústa zatlačením brady smerom na dol a zaklonením hlavičky. Vdýchnite do úst dieťaťa vzduch 5 x po sebe (len obsah vzduchu v ústach, nie z pľúc), medzi tým volajte 112. Ak to nepomôže, poskytneme masáž srdca (15 stlačení hrudníka pomocou palcov medzi bradavkami). Pomer stlačení hrudníka a umelých vdychov je od veku batoliat 30:2, u dojčiat 15:2 a u novorodencov 3:1. Novorodencom je dieťa do 28. dňa života. Od 28. dňa do 1. roka života je dieťa dojčaťom. Od 1 roka do 3 rokov je dieťa batoľa.

Monitor dychu si viete zapožičať v lekárni Dr. Max na 6 mesiacov za 36 eur (http://www.nadaciakrizovatka.sk/vypozicne-miesta). Monitor dychu si viete aj zakúpiť (cena okolo 100 eur). Union poskytuje požičanie monitoru dychu zadarmo ak ste u nich poistený s bábätkom + 1 rodič.


V edukačnom videu vám ukážu ako správne poskytnúť prvú pomoc.