Nádcha sa prejavuje upchatím nosa, tečením soplíkov z nosa, bolesťou hlavy a dieťa dýcha cez ústa. U dojčiat rozpoznáte nádchu pri kojení, alebo kŕmení z fľašky. Ak dieťa nemôže dýchať alebo počujete chrčanie, ide o upchatý noštek. Niekedy sa stane, že sa dieťaťu dostane mliečko do nošteka a zaschne, pritom môžete počuť chrčanie v nošteku čo sa vám môže javiť ako upchatý noštek. Ak však pri satí mliečka nemá problém (nepočujete chrčanie v nošteku), ide len o zaschnuté mliečko a problém sa po pár dňoch vytratí. Niekedy tento zvuk býva prítomný aj pri prerezávaní zúbkov.
Ak dieťa má nádchu, môžete mu nasadiť kvapky na zníženie opuchu nosovej sliznice, napríklad Nasivin. Pre dojčatá (od 4. týždňa života), je možné použiť len kvapky Nasivin (sprej sa neodporúča). Pre deti od 1 roka je možné použiť aj sprej buď Nasivin, alebo Olynth (od 2 rokov). Tieto kvapky a spreje sa môžu užívať maximálne 7 dni v kuse. Ak sa používajú dlhšie, vzniká návyk, ktorý sa prejavuje pocitom upchatého nosa. Bezpečnejšie sú spreje s obsahom morskej vody s hypertonickou koncentráciou soli, napr. Physiomer. Tie môžete používať dlhodobo, nevytvárajú návyk.
Po aplikácií kvapiek, alebo spreju odsajte dieťaťu soplíky. U väčších detí (3 roky) výborne pomáha aj naparovanie buď nad roztokom minerálnej vody Vincentky alebo harmančekovým čajom.
Pri častom zápale nosovej sliznice veľmi dobre pomáha sprej Rinogermina, ktorý obsahuje probiotiká. Je vhodný skôr pre deti od 6 rokov, pre menšie deti až po porade s lekárom. Nutné je využiť 3 fľašky (kúry) spreju. Liečba trvá 3 mesiace, to znamená každý mesiac sa aplikuje 1 fľaška po dobu 7 dní. Po otvorení fľašky nepoužívajte dlhšie ako týždeň a sprej treba uskladňovať v chladničke.
Ak soplíky nevytekajú von z prínosových dutín, je vhodné nasadiť deťom od 2 rokov kvapky Sinupret. Tie sa užívajú per orálne teda ústami. Riedia hlieny prítomné v prínosových dutinách, a tak ľahšie vytečú von.
Kedy ísť k lekárovi? Keď má dieťa zelený soplík, teplotu alebo ak nádcha
trvá viac ako 7 dní.
Elektrická
odsávačka – v súčasnosti
obľúbená, je praktická pretože odsaje soplík rýchlo a nevyžaduje
prítomnosť vysávača. Je však z pomedzi všetkých odsávačiek najdrahšia. Medzi spoľahlivé odsávačky patrí odsávačka Miniland s 2 veľkosťami nadstavca a jednoduchou údržbou.
Odsávačka s nadstavcom na vysávač – tú je možné použiť iba na vysávač s regulovateľným výkonom. Treba výkon nadstaviť na najmenší stupeň. Cenovo sa pohybuje okolo 15 eur. Nevýhodou je vysoká hlučnosť. Z tohto typu odsávačiek by som odporučila značku Ceumed.
Manuálne
odsávačky – buď balóniková
odsávačka, je menej praktická, odsávanie trvá dlhšie. Ďalším typom je odsávačka
s dvomi koncovkami, pričom jedna koncovka ide do nošteka dieťaťa
a druhá do úst matky, medzi nimi je zberná nádoba. Tieto odsávačky sú
najlacnejšie.
⁉️Ako správne bojovať proti nádche?