foto: istockphoto.com
zdroj: https://www.uvzsr.sk/docs/info/ockovanie/Ockovaci_kalendar_pre_pravidelne_povinne_ockovanie_d

Očkovanie

V tabuľke sú uvedené povinné očkovania detí. Prvé očkovanie podstupuje dieťa v 3. mesiaci života. Ide o podanie dvoch vakcín do stehien. 

Tiež je možnosť podať dieťatku nepovinnú vakcínu proti rotavírusu (Rotarix), ktorá sa podáva dieťaťu per orálne teda ústami. Podáva sa v dvoch dávkach v 3. a 6. mesiaci. Rotavírus je v skratke vírus, ktorý napadá organizmus, zväčša detí okolo piateho roku života. Prejavuje sa silnými hnačkami, vracaním a horúčkami. Dieťa má až 20 stolíc za deň. Tu hrozí nebezpečenstvo dehydratácie, deionizácie a demineralizácie organizmu. Túto vakcínu si rodič hradí plne v lekárni, avšak poisťovňa vám väčšinu (okolo 35 eur) preplatí a vás tak bude vakcína stáť asi 10 eur (1 dávka).

Povinné očkovanie sa vzťahuje na očkovanie proti pneumokokovým ochoreniam, čiernemu kašľu, záškrtu, tetanu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B a proti hemofilovým nákazám. Prvá vakcína, buď Prevenar 13 alebo Synflorix® je vakcína proti pneumokokom. Druhá vakcína je proti zvyšným ochoreniam. Používa sa vakcína Infanrix hexa, je hexavalentná. 

Rozdiel medzi Prevenar 13 a Synflorixom®, je ten, že Prevenar pôsobí proti 13 typom pneumokokom a Synflorix proti 10 typom pneumokokom. Tieto povinne vakcíny pre deti sú bez doplatku. Preočkovanie týmito dvoma vakcínami prebieha v 5. a 11. mesiaci života. 

Okolo 18. mesiaca je povinné očkovanie MMR vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Preočkovanie prebieha v 5. a 11. roku života dieťaťa.

Princíp očkovania

Vo vakcíne sa nachádza buď oslabený patogén, mŕtvy patogén alebo antigén (časť vírusu, ktorá spôsobuje tvorbu protilátok v organizme proti vírusu, ale sám je neškodný). Telo si tak vytvorí protilátky a tie si telo zapamätá na čas ak by došlo ku kontaktu s reálnym patogénom. V tomto prípade tieto protilátky ihneď zneškodnia daný patogén a nepríde tak k prejaveniu sa ochorenia, alebo sa ochorenie prejaví len v miernom štádiu. Nespôsobuje zmeny v DNA zaočkovanej osoby. 

Po očkovaní

Na očkovanie si prineste chladiace náplasti Dermaplic, ktoré sa aplikujú na miesto vpichu a zmiernia bolesť. Tiež si nachystajte lieky proti bolesti a horúčke (Nurofen sirup, Paralen čípky). Dieťa môže byť po očkovaní ospalé a môže mať teplotu. Ak teplota trvá viac ako 3 dni po očkovaní, navštívte lekára. Dieťa môže byť ospalé z dôvodu budovania si protilátok. Stav je dočasný (1 až 2 dni). Ako postupovať pri horúčke sa dočítate tu: