foto: istockphoto.com

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne patria medzi ochorenie, ktorým si musí prejsť každý človek. Toto ochorenie najlepšie zvláda detský organizmus. Inkubačná doba ovčích kiahní je 2 až 3 týždne (vtedy sa ešte choroba neprejaví). Po tejto inkubačnej dobe sa začínajú prejavovať príznaky ako je únava, malátnosť, nechutenstvo, zvýšená teplota, bolesť hlavy a nádcha. Neskôr sa objavia svrbiace, červené a vodnaté pľuzgieriky. Pľuzgieriky sa nachádzajú po celom tele, na končatinách však menej. Nebezpečné sú v ústnej dutine, alebo na pohlavných orgánoch. Určite je nutné o tomto stave upovedomiť ihneď lekára.

Prvá pomoc

Pri teplote (rektálna nad 38,5°C, podpazušná nad 38°C), sa podávajú lieky proti horúčke – sirup Nurofen alebo Paralen (Panadol). Odstup medzi podávaním liekov s rovnakou účinnou látkou musí byť aspoň 6 hodín. Ak teplota neklesá, môžete striedať účinné látky (Paralen a Nurofen) so 4 hodinovým odstupom. 

Na vyrážky aplikujte buď tekutý púder, alebo prípravok Tanno hermal Lotion. Na rozškrabané, alebo mokvavé pľuzgiere aplikujte dezinfekciu Betadine (ak nie je alergia na jód), ktorá rany vyčistí a vysuší. Na už vysušené rany aplikujte, napr. Kalciovú masť  aby ste predišli vzniku jaziev. Veľmi dôležité je neškrabať si pľuzgiere a rany, hrozí tak vznik infekcie v pľuzgieroch a vznik jaziev. Taktiež je dôležité, aby ste s dieťaťom boli doma aby vírus nešírilo ďalej. Táto choroba trvá asi 14 dní od objavenia prvých pľuzgierov.

Dieťa Tehotenstvo Dojčiace ženy