foto: istockphoto.com

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne patria medzi ochorenie, ktorým si musí prejsť každý človek. Toto ochorenie najlepšie zvláda detský organizmus. Inkubačná doba ovčích kiahní je 2 až 3 týždne (vtedy sa ešte choroba neprejaví). Po tejto inkubačnej dobe sa začínajú prejavovať príznaky ako je únava, malátnosť, nechutenstvo, zvýšená teplota, bolesť hlavy a nádcha. Neskôr sa objavia svrbiace, červené a vodnaté pľuzgieriky. Pľuzgieriky sa nachádzajú po celom tele, na končatinách však menej. Nebezpečné sú v ústnej dutine, alebo na pohlavných orgánoch. Určite je nutné o tomto stave upovedomiť ihneď lekára.

Prvá pomoc

Pri teplote (rektálna nad 38,5°C, podpazušná nad 38°C), sa podávajú lieky proti horúčke – sirup s obsahom paracetamolu - Paralen (Panadol). Vyhnite sa liekom s obsahom ibuprofénu, pretože sa v posledných rokoch zistilo že táto látka zhoršuje prejavy kiahní. Vyrážky sú výraznejšie a dochádza aj k vzniku nekróz (odumretia) tkaniva pod vyrážkami. Následne zostávajú na tele škaredé a výrazné jazvy. Odstup medzi podávaním liekov s rovnakou účinnou látkou musí byť aspoň 6 hodín. Ak teplota neklesá, môžete aplikovať znižovanie teploty pomocou fyzikálnej metódy (sprcha, vlažné obklady). 

Na vyrážky aplikujte mastnú levanduľovú alebo zinkovú masť. Na rozškrabané, alebo mokvavé pľuzgiere aplikujte dezinfekciu Betadine (ak nie je alergia na jód), ktorá rany vyčistí a vysuší. Na už vysušené rany aplikujte, napr. Kalciovú masť  aby ste predišli vzniku jaziev. Veľmi dôležité je neškrabať si pľuzgiere a rany, hrozí tak vznik infekcie v pľuzgieroch a vznik jaziev. Taktiež je dôležité, aby ste s dieťaťom boli doma aby vírus nešírilo ďalej. Táto choroba trvá asi 14 dní od objavenia prvých pľuzgierov.