foto: istockphoto.com

Prebaľovanie

Na prebaľovanie budete potrebovať buď prebaľovací pult, alebo nepremokavé podložky na prebaľovanie. Ďalej krém na riťku, vlhčené utierky, vodu na umývanie riťky, plátennú plienku na utretie mokrej riťky a jednorázovú plienku

Prebaľovací pult je praktický v tom, že si na odkladací priestor viete pripraviť plienky a ostatné veci na prebaľovanie a prezliekanie. Niektoré prebaľovacie pulty majú aj vaničku a tým ušetríte aj miesto a po sklopení prebaľovacej časti viete dieťa hneď aj utrieť a obliecť.

Dievčatká sa utierajú smerom z hora na dol, aby sa zamedzilo vniku stolice do pohlavných orgánov. Ak sa to však stane, umyte šušku pod prúdom vlažnej tečúcej vody, čím sa nečistoty vypláchnu von. U chlapcov môžete vytierať riťku aj zdola na hor. Po umytí a osušení natrite dieťaťu riťku ochranným krémom (Sudocrem alebo pasta s rybím olejom, Bepanthen). Následne dieťa zabaľte do plienky a oblečte ho. Správne prebaľovanie a druh plienok dokážu zamedziť vzniku zaparenín. Dieťa prebaľujte najmenej každé 2 hodiny.

foto: istockphoto.com

Plienky

Plienky sú nevyhnutnou súčasťou každodenného života matky s dieťaťom, preto je dôležitý správny výber plienok. Na výber sú látkové plienky, alebo jednorazové plienky. 

Látkové plienky sú ekologickejšie, avšak udržujú vlhkosť a dieťa je nutné hneď prebaliť. Našťastie je možné dokúpiť si vložky do plienok a dieťa tak vydrží dlhšie v suchu. Látkové plienky sa dajú využiť aj na utieranie zadočka pri umývaní, vhodné sú do perinky pod hlavičku dieťatka, pri odgrgávaní, sú vhodné aj na prebaľovací pult ako podložka pod dieťa, na utieranie tváričky alebo ručičiek po umytí.

Jednorazové plienky sú komfortnejšie, pretože vďaka ním menej periete avšak sú menej ekologické. Na trhu sú však už aj ekologické plienky, takéto plienky vyrába firma Celltex Hygiene s.r.o. pod názvom Baby baby soft. Plienky, ktoré vyrábajú sú vysoko absorpčné, vzdušné, dieťa neobmedzujú v pohybe a nedráždia pokožku keďže neobsahujú chlór ako väčšina plienok. Tiež vyrábajú vlhčené obrúsky, ktoré sú šetrné k detskej pokožke a rozkladajú sa v prírode. Majú aj bavlnenú variáciu vlhčených obrúskov s obsahom rumančeka, ktorými môžete dieťaťu utierať aj tváričku a ručičky. V ich portfóliu nájdete aj nepremokavé podložky, ktoré sú nevyhnutné pri prebaľovaní na cestách, alebo ak dieťa prebaľujete v posteli. Výber správnych plienok ovplyvňuje vznik zaparenín u deti.

Viac o liečbe zaparenín sa dozviete tu: