foto: istockphoto.com

Prerezávanie zúbkov

Prerezávanie zúbkov začína u každého dieťaťa v rôznom veku. Niektorým deťom sa začnú prerezávať zúbky už vo štvrtom mesiaci života. Prerezávanie zúbkov sa prejavuje vyrážkami na lícach, dieťa býva uplakané, často sa budí, ťažko zaspáva, ťahá si uška, šúcha si líčka, nadmerne slintá, všetko hryzie, menej papá, môžu sa vytvárať zapareniny na zadočku, hnačka alebo zvýšená teplota.  Ako prvé sa prerezávajú spodné jednotky, potom horné jednotky, ďalej dvojky a následne buď trojky alebo stoličky. Prerezávanie stoličiek môže trvať aj 2 mesiace. Do 3 rokov života dieťaťa sa prereže 20 zubov.

Na vyrážky na líčka je vodné nanášať krém s obsahom zinku, napríklad  Belocrem so zinkom, poprípade v tenkej vrstve môžete naniesť aj Sudocrem. Asi najúčinnejší krém na vyrážky, vzniknuté v okolí úst je Bioderma ABCDerm Péri-oral, ktorý pôsobí proti enzýmom v slinách a tak regeneruje podráždenú pokožku a zároveň ju ochraňuje pred slinami. 

Na boľavé ďasná nanášajte v tenkej vrstve krém, ktorý znižuje bolesť ďasien napríklad Kamistad baby, alebo rastlinnú alternatívu Dologel. Stačí naniesť na čistý prst gél o veľkosti hrášku a vmasírovať ho dieťaťu na boľavé ďasno. Úľavu dieťaťu poskytnú aj hryzatka, ožužľávanie kôrky, citrón, jogurt alebo detská piškótka. Piškótky však vo veľkom množstve môžu zapiecť.  Zaručenú úľavu vášmu dieťaťu poskytne nosenie v šatke, alebo v nosiči. Deťom ktorým idu stoličky dajte kúsok jabĺčka na hryzkanie. V prípade že nič nepomôže, podajte dieťaťu liek od bolesti Nurofen sirup, medzi jednotlivými dávkami lieku musí byť aspoň 6 hodinový odstup. Ak sa dieťaťu nepolepší ani po podaní Nurofenu, môžete mu po 4 hodinách podať Paralen alebo Panadol čapík alebo sirup. 

Ak má dieťa na ďasne krvnú podliatiny, môžete mu pripraviť na pitie detský rumančekový čaj. Nenatierajte dieťaťu ďasna alkoholom, cez ďasná sa dokáže alkohol rýchlo vstrebať. 

Ak vám dieťa odmieta jesť kašovitú stravu, prejdite na placky, alebo zapekačky ktoré mu natrhajte na kúsky a ono sa bude kŕmiť samé. Vo fáze keď ma dieťa ďasno napuchnuté zvykne pomáhať aj jabĺčko, alebo hruška nakrájane na menšie kúsky. Nikdy však nenechávajte dieťa jesť kúsky ovocia bez dozoru Ak má dieťa na ďasienkach krvné podliatiny, podávajte skôr kašovitú stravu.

Čistenie zúbkov 

Už pri prvom zúbku si zaobstarajte zubnú kefku. Zúbky čistite iba čistou vodou a kefkou až pokiaľ sa nenaučí vypľúvať. Horné predné zúbky čistite z hora na dol. Dolné predné zúbky čistite zdola nahor. Zúbky čistite vždy ráno a večer. K zubárovi môžete začať chodiť keď bude dieťa schopné udržať otvorené ústa.