foto: istockphoto.com

Probiotiká pre deti

Probiotiká bývajú súčasťou umelej mliečnej výživy a aj materského mlieka. Sú to probiotické baktérie, ktoré osídľujú hlavne črevnú sliznicu, napomáhajú tak tráveniu potravy, zlepšujú tým vstrebávanie živín a vytesňujú škodlivé baktérie a iné patogény zo sliznice čreva. Sú dôležitou súčasťou imunitného systému. 

Môžete ich podávať deťom od narodenia vo forme kvapiek, alebo pre väčšie deti vo forme cmúľacích tabliet alebo kapsúl. Probiotiká je vhodné podávať deťom, ktoré sa narodili cisárkym rezom, alebo deťom s tráviacimi problémami a pri užívaní antibiotík (nutný 2 hodinový odstup probiotik od antibiotik). Cmúľacie probiotiká sú vhodné aj pri liečbe častých infekcií ústnej dutiny a hrdla. Vždy by sme mali voliť probiotiká, ktoré majú pri svojom názve označenie ® a "TM". To zaručuje, že výrobok obsahuje originálne probiotické kmene. Kvalitné probiotiká obsahujú kombináciu baktérií rodu Lactobacillus spp. a Bifidobacterium spp.

Najkvalitnejšie probiotiká pre novorodencov sú kvapky Biogaia, alebo Probio-fix. Kvapky vždy pred použitím poriadne pretrepte, pretože baktérie sú usadené na dne liekovky. Bez pretrepania podáte dieťaťu iba pomocné látky.  

Pre deti od 3 rokov, ktoré vedia cmúľať sú vhodné probiotiká Biogaia protectis s citrónovou, alebo jahodovou príchuťou, poprípade Lactoflor či Laktobacilky s čerešňovou príchuťou.

Pre deti, ktoré už vedia prehĺtať tabletky sú vhodné napríklad Probio-fix kapsuly, alebo kapsuly Floraliv s obsahom vitamínov
skupiny B (vhodné pri zápaloch slizníc).