Slnečná ochrana očiek deti

Veľmi dôležitá je ochrana oči pred UV žiarením. Očká detí reagujú zápalom pri silnom vystavení očiek slnečnému žiareniu (začervenanie, pálenie a slzenie očí). Pri dlhodobom vystavovaní môže spojovka prerastať cez okraj rohovky. Šošovka detí nie je schopná zachytiť UV žiarenie a prepusti ho do oka čo máva v dospelosti následky napríklad vznik šedého zákalu.

Pre deti do 6 mesiacov sa nevyrábajú slnečné okuliare. Ak také nájdete, sú pravdepodobne vyrábané neodborne.

Pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov kupujte okuliare s označením EPF, najlepšie v optike. Okuliare by nemali byť príliš tmavé a ani poškriabané, pretože oko sa ešte vyvíja a musí dostávať jasné a ostré obrazy.
Pre deti so zdravým zrakom vyberajte nie príliš tmavé sklíčka. Existuje kategória tmavosti skiel s označením od 0 do IV. Pre deti je vhodná kategória 2 a 3. Najlepšie je vybrať farbu sivú, hnedo-sivú alebo hnedú. Dôležitá je hrúbka a optická kvalita sklíčka aby nebol obraz skreslený. Ak je sklíčko tenšie ako 1 mm, teplom sa deformuje a spôsobuje skreslenie reálneho obrazu čo ovplyvňuje vývoj očiek a ostrosť videnia.
Pre deti, ktoré potrebujú dioptrie sú najlepšie číre sklá so 100% UV filtrom. Zdravotná nezávadnosť a bezpečnosť pri styku s kožou je garantovaná iba pri okuliaroch s CE certifikátom.

Pre deti od 3 rokov je dôležitý pevný rám, aby vám aj vydržali. V optike vám vedia upraviť veľkosť rámu na mieru aby dieťaťu z hlavy nepadali, nekĺzali sa alebo aby ho netlačili.

Moje odporúčanie

Mnohé z Vás sa ma pýtali na vyhovujúcu značku slnečných okuliarov, ja odporúčam z dostupných okuliarov značku Polaroid, pretože má CE certifikát a sklá majú kategóriu tmavosti skiel 2, alebo 3. Sklá majú väčšinou sivej farby, ktorá ja vyhovujúca. Materiál sklíčok je polykarbonát, ktorý je najlepší, zároveň poskytujú 100% UV ochranu oči. Táto značka funguje od roku 1935. Zároveň vyrábajú slnečné okuliare aj pre deti s potrebou dioptrických okuliarov - teda s čírim sklíčkom. Najlepšie je okuliare kupovať v optike. Z dostupných internetových predajní je najdôverihodnejšia táto https://www.eyerim.sk/?utm_source=dognet... deti do 3 rokov odporúčam tieto okuliare https://bit.ly/3wL6V4p. Pre staršie deti sú vhodnejšie okuliare s ohybným rámom https://bit.ly/2TSDa36
Na obrzku me by slnen okuliare