Stolica dojčiat, kedy je to hnačka a kedy zápcha? Farba stolice a jej význam

Stolica novorodencov, tzv. smolka má čiernu farbu a pastovú až lepkavú konzistenciu. Je tvorená z plodovej vody, hlienu a kožných buniek, ktoré dieťa prehltlo v maternici. Vymizne po niekoľkých dňoch (2 až 4 dni). Následne sa farba zmení do zelenkavá čo je znak že dieťa trávi mlieko. Ak však smolka pretrváva dlhšie ako pár dní a nemení sa na zelenú či žltú, je nutné navštíviť lekára. Znamená to, že dieťa nedostáva dostatok mlieka. Fotky s názornou ukážkou konkrétnych typov stolíc sú na konci článku, aby bol text čitateľný aj pre tých, ktorým nerobí dobre pohľad na foto s touto tematikou.

Normálna farba a konzistencia stolice dojčeného dieťaťa

Dojčené deti zvyknú kakať častejšie ako deti na umelej mliečnej výžive. Kakajú aj niekoľkokrát za deň väčšinou po jedle alebo pri dojčení. Iné naopak nekakajú aj niekoľko dní, to však neznamená že majú zápchu samozrejme ak je dieťa pokojné a neodmieta mlieko a príkrmy.

Zdravá stolica dieťaťa je žltej, zelenej, hnedej, oranžovej, farby s malými hrudkami pripomínajúcimi horčicu. Konzistencia je riedka až kašovitá.

Normálna stolica dieťaťa kŕmeného umelou mliečnou výživou

Stolica býva žltej, oranžovej, hnedej a niekedy  svetlo zelenej farby kašovitej konzistencie. Konzistencia stolice je pevnejšia ako u dojčených detí a pripomína konzistenciu arašidového masla. Dieťa kaká raz za deň, alebo niekoľkokrát denne. Niekedy je to ako u dojčených detí raz za niekoľko dní no to je skôr výnimočný stav ak nejde o zápchu.

Upozornenie

To že dieťa nekaká aj niekoľko dní a je spokojné a papá neznamená, že má zápchu. Taktiež riedka stolica s intervalom niekoľkokrát denne neznamená hnačku.

Príkrmy a stolica dojčiat

Pri prechode na príkrmy a tuhšiu stravu, sa mení aj konzistencia, farba stolice a interval vyprázdňovania. Stolica býva tuhšia a menej častá. Stolica však nesmie byť tuhá, vo forme guličiek či vodnatá. Ak sa takáto stolica vyskytne, znamená to že tráviaci trakt nie je ešte na danú potravinu pripravený a je nutné jeho konzumáciu odložiť a skúsiť to o mesiac opäť. Interval vyprázdňovania sa zmení približne na raz za deň.

Kedy ide o hnačku, infekciu či alergiu??

Ak je v stolici voda, hlien alebo krv či ak je vaše dieťatko uplakané. Stolica býva svetlo žltej farby u dojčených detí. Stolica sa zvykne roztiecť ako voda. Intenzita vyprázdňovania býva viac ako  1x po každom kŕmení a konzistencia je vodnatá bez prítomnosti hrudiek. Stolica častokrát preteká cez plienku, avšak nie každá pretečená stolica znamená hnačku. Toto je dôvod na návštevu lekára. Na liečbu hnačky sa odporúča rehydratácia, probiotiká Enterol vhodné aj pre novorodencov. Pre deti od pol roka sa môže na regeneráciu tráviaceho traktu a liečbu hnačky použiť Enterina.

Hlien v stolici nie je vždy prejavom infekcie či alergie

Hlien v stolici sa môže vyskytnúť aj u zdravého dieťaťa, ktoré viac slintá alebo má hlieny z kašľa či nádchy a sliny či hlien prehĺta. Pri nadmernom prehĺtaní slín má stolica aj konzistenciu peny.

Kedy ide o zápchu?

Ak dieťatko nekaká, má bolesti bruška, je plačlivé, zle spáva a odmieta mlieko či príkrmy a kŕčovito vykopáva nožičky. Ďalším prejavom je tvrdá stolica, pričom môže byť prítomná krv z poranenia zvierača. Vtedy je krv svetlo červenej farby.

Ak sa vyskytla zápcha pri zavádzaní príkrmov, odsledujte ktorá potravina to spôsobila a zvážte či dieťatko prijalo dostatok tekutín. Danú potravinu dieťaťu nepodávajte. Môžete to skúsiť opäť po mesiaci. Tráviaci trakt dieťaťa zreje časom, preto nie každá potravina môže byť pre vaše dieťa vhodná hneď pri prvých príkrmoch.

Pri zápche je dôležité zvýšiť príjem tekutín a pridať do stravy vlákninu. Od 3 mesiacov života dieťaťa je možné použiť probiotiká Laktobacilky baby, ktoré sú v práškovej forme. Liečba by nemala trvať menej ako 2 až 3 týždne. Táto liečba môže trvať neobmedzene dlho. 

Iné zafarbenia stolice

Tmavo-zelená stolica býva prítomná ak dieťa užíva vitamín s obsahom železa. Takéto zafarbenie je prítomné aj pri zavádzaní jedál zelenej farby (špenát, hrášok).

Biela stolica – problémy s pečeňou, nedostatočná funkcia žlče. Nutná je návšteva pediatra.

Sivá stolica – tráviace problémy, je nutné kontaktovať pediatra.

Červená stolica býva prítomná po konzumácií repy.

Čierna stolica býva prítomná aj po úraze dieťaťa v ústnej dutine či pri popraskaných bradavkách kedy dieťa túto krv prehltne a strávi. Ak nemalo dieťa úraz a vy nemáte popraskané bradavky môže mať vaše dieťa krvácanie v tráviacom trakte. Vtedy je nutné navštíviť lekára.

Použitá literatúra: 

https://www.healthline.com/health/parenting/baby-poop-color#poop-color-and-health

https://www.babycentre.co.uk/baby-poo-photos

https://www.webmd.com/parenting/baby/the-scoop-on-baby-poop

 


Hnačka

Typická vodnatou konzistenciou bez hrudiek, po každom kŕmení viac ako 1 x

Hlien v stolici

Bez zvýšeného slinenia alebo kašľa či soplíka býva prejavom infekcie či alergie. Avšak býva prítomný aj v období prerezávania zúbkov u zdravých detí.

Stolica u zdravého dojčaťa kŕmenom umelou mliečnou výživou

Konzistencia arašidového masla

Zápcha

Stolica je tuhá v guľovitom tvare

Stolica zdravého dojčeného dieťaťa

Kašovitá konzistencia s hrudkami

Krv v stolici

Ak je v stolici aj hlien môže ísť o alergiu alebo infekciu. Je vhodné navštíviť lekára.