foto: istockphoto.com

Spánok

Spánok je pre dieťa veľmi dôležitý, preto si zaobstarajte kvalitnú postieľku z pevného dreva a kvalitný matrac (kokos-molitán-kokos, alebo pohánka-molitán-kokos). Matrac by nemal byť príliš mäkký a odporúčam vám, aby ste na matrac natiahli vodeodolnú plachtu čím ochránite matrac pred močom. Ďalšou dôležitou súčasťou postieľky je mantinel, ktorý chráni dieťa pred nárazom do postieľky a pred vkladaním ručičiek a nožičiek medzi tyče postieľky. Postieľka by mala mať možnosť uloženia roštu aspoň do dvoch výšok. Vyššia poloha je vhodná pre dieťa, ktoré sa ešte nevie posadiť alebo postaviť či štvornožkovať (asi 7 mesiacov). Tiež je dôležité, aby sa rám postieľky dal sklopiť. Odporučila by som vám postieľku Kinderkraft, pri ktorej viete vymeniť bočnú ohrádku postieľky a tak ju viete využiť aj pre väčšie dieťa. 

Dieťaťu do 1 roka nedávajte do postieľky vankúše ani priveľa plyšákov (mohlo by sa nimi zadusiť). Nad postieľku môžete dieťaťu umiestniť kolotoč, ktorý motivuje dieťa aby za ním načahovalo rúčky, poprípade aby sa postavilo. Optimálna teplota izby, v ktorej dieťa spi je od 19 do 22 stupňov Celzia. Dôležité je, aby ste dieťa neučili zaspávať vo vašej posteli alebo v kočíku. Spánkový režim dieťaťa sa často mení v závislosti od veku, alebo rastu zúbkov. 

Výborný prechod medzi spaním v zavinovačke a v postieľke pod paplónom je spací vak. V zavinovačke by malo dieťa spať aspoň prvý mesiac, ale kľudne môže aj dlhšie. Praktickejšia zavinovačka je s vystuženým chrbátikom a s 3 stuhami aby ste si dieťa vedeli poriadne zavinúť. Netrápte sa ak si dieťa vyťahuje ručičky, pre dieťa je lepšie keď môže chytať rôzne materiály - rozvíjajú sa mu tým neuróny. Dieťa v zavinovačke lepšie spinká, pripomína mu to pobyt v maminom brušku. V lete stačí ak dieťa prikryjete dekou, v zime použite paplón.

Niektoré deti prežívajú, tzv. spánkovú regresiu tá sa prejavuje ťažkým zaspávaním a častým nočným budením. Objavuje sa okolo 6. a 10 mesiaca a trvá približne mesiac (u každého dieťaťa je to individuálne). Treba byť veľmi trpezlivý kým toto obdobie prejde. Pri zaspávaní pomáha aj hračka mojkáčik, ktorá dieťa upokojuje. Poprípade dajte dieťaťu vaše tričko alebo nočnú košeľu, bude sa mu lepšie spať keď bude cítiť vašu vôňu. 

Pre deti, ktoré  chcete naučiť aby zaspávali samé, odporúčam nočné svetlo s projektorom, ktoré sa vypne samé. Dieťa potrebuje v spánku regenerovať telo a spracovávať všetky zážitky. Preto je pre kľudný a vyvážený spánok dôležitá tma, počas ktorej sa v tele produkuje hormón melatonín. Ten je dôležitý pre regeneračný spánok. Svetlo pomôže vášmu dieťaťu ľahšie zaspať, aby sa nebálo tmy a samoty.