foto: istockphoto.com

Hemoroidy

Hemoroidy sú zdurené žilové výbežky v oblasti análneho otvoru. Prejavujú sa bolesťou pri vyprázdňovaní, štípaním, svrbením a niekedy aj krvácaním (svetlá krv).

Môžu byť:

a, Vnútorné: nachádzajú sa v sliznici rekta, tie nie sú vidieť voľným okom a na ich liečbu sa používajú čapíky. Počas dojčenia môžete použiť Preparation H (1 čapík po stolici).

b, Vonkajšie: vystupujú von z análneho otvoru, takže sú viditeľné. Na ich liečbu sa používa mastička, u dojčiacich žien je to masť Preparation H.

Na liečbu je tiež vhodný sedavý kúpeľ v roztoku z dubovej kôre. Pripraví sa prevarením 150g dubovej kôry na liter vody. Sedavý kúpeľ by mal trvať asi 30 minút.

Hemoroidy vznikajú z viacerých dôvodov. Jeden z nich je zmena hladiny progesterónu počas tehotenstva, druhý dôvod je opakovaná zápcha. Pri zápche je dôležité upraviť stravu, to znamená obmedziť sladkosti, vyprážané jedlá, štipľavé a korenené jedlá a banány. Zvýšte príjem vlákniny, napr. vločky, ovocie, zelenina alebo strukoviny. Taktiež zvýšte príjem tekutín. Po šestonedelí by mali problémy s hemoroidmi prejsť. Ak sa tak nestane upozornite vášho gynekológa pri kontrole po šestonedelí.