foto: istockphoto.com

Dojčenie

Po pôrode je veľmi dôležité hlavne počas prvých dní života dieťaťa dojčenie. Dostáva do tela dieťaťa  kolostrum, prvé mlieko s vysokým obsahom imunitných látok. Pre tvorbu materského mlieka je dôležitý kontakt matky a dieťaťa telo na telo. Stimuluje sa tým hormón na produkciu mlieka (prolatkín). Dieťa si priložte k prsníku a ono si ho samo nájde a prisaje sa. Dieťa by malo mať v ústach nie len bradavku, ale aj dvorec (okolie bradavky). Inak dieťa nesaje správnou technikou a poškodzuje bradavku, čo spôsobuje praskanie bradavky a bolesť. Prstami ukazováka a prostredníka alebo palca si pritlačte zospodu aj zvrchu prsník v okolí bradavky. Pri každom kojení použite iný prsník (striedajte ich). V pôrodnici pred a po každom kojení je nutné dieťa odvážiť, aby ste vedeli či a koľko mliečka dieťa vypilo.

Pri naliati prsníka nie je vhodné mliečko odsávať. Môže sa vám tým zvýšiť tvorba mlieka ešte viac a prúd mlieka pri kojení sa môže spomaliť čo môže mať za následok, že dieťa sa nebude chcieť prisať. Ak sa to už nedá vydržať, mliečko si odstriekajte do pocitu pohodlia. Neodstriekavajte všetko mlieko. Dieťa radšej prikladajte k prsníku častejšie. Tiež sa neodporúča dávať deťom dudel, pretože technika satia a dudlania je odlišná. Môže sa stať, že dieťa sa nebude vedieť prisať. To isté platí pri kŕmení z fľaše. 

Dieťa nakojte vždy keď si pýta papať. Keď je dieťa hladné pchá si ručičky do pusy, alebo si šúcha tváričku o váš hrudník. Snažte sa kojiť aspoň do jedného roka života dieťaťa. Najvhodnejšie je do 2 rokov. Množstvo vytvoreného mlieka sa prispôsobí množstvu odsatého mlieka dieťatkom. Z jedného prsníka príjme dieťa najprv predné (redšie) mliečko, ktoré mu dodá tekutiny a potom príjme zadné (hustejšie) mliečko, ktoré ho zasýti.

Mlieko odsávajte len ak idete na dlhšie preč od dieťaťa (viac ako 2 hodiny), poprípade ak potrebujete pridať mlieko do príkrmu.

Odsávačky mlieka

Ručné odsávačky: mlieko si odsávate manuálne pomocou ručnej pumpy. Medzi lepšie odsávačky patrí dvojfázová Medela. To znamená že v prvej fáze stimuluje bradavky a v druhej fáze odsáva mlieko – napodobňuje techniku satia dieťaťa čo by nemalo negatívne vplývať na tvorbu mlieka.

Elektrické odsávačky – odsávajú mlieko za vás. Sú však cenovo náročnejšie (okolo 100 eur). Medzí lepšie odsávačky patrí Lansinoh elektrická dvojfázová odsávačka.


foto: istockphoto.com

Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

Problém pri tvorbe mlieka nastáva v období, keď dieťa dosiahne takzvaný rastový špurt. To znamená, že vyžaduje častejšie kojenie a pije viac mliečka. Toto obdobie býva vo veku 3. týždňoch, 3. mesiacoch a 6. mesiacoch. Vtedy dieťa rýchlejšie rastie. Určite neriešte tento stav podávaním umelej mliečnej výžive dieťaťu. Treba len vydržať, telo sa prispôsobí množstvu odsatého mlieka a začne ho viac vyrábať aj keď vám sa bude zdať že mliečka máte menej. 

V tomto období budete pravdepodobne aj vy viac hladná. Dbajte na to aby ste aj vy mali dostatok živín a tekutín. Pomôže vám aj pitie čaju pre dojčiace ženy s obsahom feniklu alebo anízu. 

Na zvýšenú produkciu mlieka tiež pomáha kombinácie vitamínov Benedikt lekársky a Senovka grécka. Užívajte 3x denne 2 tabletky z každého vitamínu. Taktiež je vhodné nosenie dieťaťa v nosiči alebo šatke a jedenie rascovej polievky. Snažte sa mať dieťa čo najviac pri sebe.