foto: istockphoto.com

Herpes na ústach

Herpes spôsobuje vírus „Herpes simplex“. Prejavuje sa pocitom svrbenia, brnením alebo pálením na perách. Neskôr vzniká červená vyrážka, naplnená čírou tekutinou. V tejto fáze je vhodné aplikovať Tincturu gingivalis, ktorá zabráni vzniku pľuzgieru, poprípade pľuzgier vysuší. Môžete tiež použiť náplasť Compeed , a to v akejkoľvek fáze ochorenia (urýchľuje liečbu). Ak už máte namiesto pľuzgiera chrastu aplikujte premasťujúci krém, napr. Unigel alebo Kalciovú masť. Ako podporu pri liečbe si zalejte 2-3x denne medovkový čaj, ktorý pôsobí upokojujúco na nervový systém, ktorý má významný vplyv na tvorbu herpesu. Môžete si nasadiť Celaskon na posilnenie imunity a B-komplex tabletky, poprípade namiesto Celaskonu a B-komplexu môžete užívať vitamíny pre tehotné Ladeevita, ktoré obsahujú všetky potrebné vitamíny.

Kútik

V počiatočnej fáze sa kútik prejavuje rankou v kúte úst. Môže byť spôsobený mechanickým porušením pokožky, zníženou imunitou alebo nedostatkom vitamínu B 2 (riboflavín). V počiatočnej fáze si môžete na kútik natrieť kalciovú masť. Ak už kútik mokvá natrite si ho tenkou vrstvou antimykotickej mati Fungicidín, alebo Tincturou gingivalis. Po vysušení mokvajúceho kútika ho potierajte kalciovou masťou aby sa vám nevytvorila chrasta, alebo pokračujte v aplikácií krému Fungicidín. Na doplnenie vitamínov si môžete nasadiť vitamíny pre tehotné, napr. Ladeevita. Jedzte viac strukovín.

Zápal ďasien a afty

Na infekcie v ústach (ďasnách) môžete použiť dezinfekčnú vodičku Tincturi gingivalis. Boľavé miesta potierajte po jedle niekoľkokrát za deň. Môžete ústa vyplachovať aj repíkovým čajom

Afty si môžete tiež potierať Tincturou gingivalis a cmúľajte probiotiká Biogaia ProDentis, ktoré obnovujú mikroflóru v ústnej dutine a posilňujú imunitný systém v ústnej dutine. Pri aftách sa vyhýbajte kyslým jedlám.