foto: istockphoto.com

Mykóza

Kvasinková infekcia je častým problémom tehotných žien. Spôsobuje ju premnoženie kvasiniek Candida albicans. Príčin je viac, napr. zmena hladiny hormónov, strava (sladkosti) alebo hygiena. 

Prejavuje sa svrbením a pálením vaginálnej sliznice a zapáchajúcim výtokom (tvarohový). Na liečbu a prevenciu je vhodné používať sprchový intímny gél Saforelle (odporúča sa aby tento gél používal aj váš partner). Je vhodný aj pre tehotné ženy a na každodenné použitie. Ak máte podozrenie že máte kvasinkovú infekciu, navštívte gynekológa. Ak pociťujete svrbenie z vonka môžete použiť krém Fungicidín. Na aplikáciu do vnútra pošvy sa môže tento krém použiť len v 2. a 3. trimestri. Taktiež môžete použiť krém Jenamazol. Aplikátor však nepoužívajte kvôli bezpečnosti. Na aplikáciu na vonkajšiu sliznicu použite krém 2-3 x za deň. Na aplikáciu do vnútra pošvy použite krém pred spaním v ležme. Z jedálnička vylúčte sladkosti a kvasené jedlá. Dôležitá je aj zvýšená hygiena v intímnych partiách.

Na doliečenie a prevenciu pri častom výskyte mykózy je vhodné aplikovať si probiotikcé vaginálne kapsule Gynimun. Zavádza sa 1 kapsula pred spaním.