foto: istockphoto.com

Vitamíny v tehotenstve

V tehotenstve užívajte len vitamíny pre tehotné, poprípade na imunitu môžete užívať Celaskon pri akútnom ochorení, alebo Hlivu ústricovú pri chronických chorobách. 

Vitamíny pre tehotné môžete užívať napríklad pri viacnásobnom tehotenstve, pri kojení, alebo ak sa vám lámu nechty alebo vás bolia ďasná či zuby. Medzi najkvalitnejšie vitamíny patrí Femibion 1 (pri plánovaní tehotenstva alebo do 13. týždňa tehotenstva), Femibion 2 (od 13. týždňa tehotenstva), poprípade Ladeevita. Femibon je vhodný hlavne pre ženy, ktoré mali problém s počatím. 

Určite si vyberte vitamíny s obsahom kyseliny listovej a železa. Tieto zložky sú veľmi dôležité pre správny vývoj dieťaťa. Vyhnite sa vitamínom s obsahom vitamínu A. Ten je pre vývoj plodu nevhodný. Veľmi dôležitý je aj horčík (magnesium), hlavne pri tvrdnutí bruška a kŕčoch v nohách. 

Najvhodnejší horčík pre tehotné ženy je Magnerot. O dávkovaní je vhodné sa poradiť s lekárom. Na začiatok si nedávajte viac ako 2 tabletky za deň. Ak sa stav nezlepší, dávka sa zvyšuje. Maximálny počet magnerotu za deň je 6 tabliet. Pri konci tehotenstva (od 35. týždňa tehotenstva), sa znižujú dávky horčíka aby dieťa po narodení nebolo utlmené. Z veľkého množstva horčíka môžete mať hnačky (nie sú však nebezpečné).