foto: istockphoto.com

Strava novorodencov

a) Kojený novorodenec 

Kojené dieťa zväčša nevyžaduje žiadnu inú výživu ani dojčenskú vodu, pretože v materskom mlieku sa nachádzajú všetky živiny, vitamíny, minerály a bielkoviny ktoré dieťa potrebuje. Toto mlieko mu slúži aj ako zdroj tekutín.

Dieťa si samo povie kedy je hladné (dieťa si papá ručičky alebo otvára ústa). Netreba dodržiavať žiadne dvojhodinové intervaly.

Pri zvýšenom grckaní dieťaťa sa uistite, či si vaše dieťa po kŕmení odgrglo. Po kŕmení si dieťa priložte na hruď a podoprite mu hlavičku, druhou rukou mu krúživými pohybmi masírujte chrbátik medzi lopatkami. Dieťa si tak odgrgne. Na zníženie intervalu grckania je vhodné do mlieka pridať dietetickú pomôcku Nutrilon Nutriton, ktorý zahustí obsah žalúdka a strava tak ostáva v brušku.

 b) Nekojený novorodenec

Na trhu je veľké množstvo umelej mliečnej výživy pre deti. Avšak mlieko, ktoré sa nedá zohnať v lekárni nie je príliš vhodnou voľbou. Mlieka, ktoré sú dostupné v lekárni, napr. Nutrilon, Beba, Sunar, France late prešli kontrolou ŠUKLu (Štátny ústav pre kontrolu liečiv), teda ich zloženie je overené. Pre deti s tráviacimi problémami sú dostupné aj špeciálne mlieka, ktoré sú z časti hradené aj zdravotnou poisťovňou. V takomto prípade vám túto výživu môže predpísať pediater na lekársky predpis. 

Každému dieťaťu sadne iná značka mlieka. Najlepšie pre dieťa je materské mlieko. Medzi najlepšie značky umelých mliek patrí Nutrilon profutura (lepší metabolizmus), Beba Optipro comfort alebo Sunar premium, ktoré obsahujú probiotiká čo zabezpečuje imunizáciu dieťaťa osídlením probiotických baktérií v črevnej mikroflóre, ktorá tvorí značnú časť imunitného systému.
Označenie mlieka číslom 1 - mlieko pre deti od narodenia do 6. mesiaca života dieťaťa,
Označenie mlieka číslom 2 - mlieko pre deti od 6. mesiaca života do 12. mesiaca života,
Označenie mlieka číslom 3 - mlieko pre deti od 12. mesiaca života do 24. mesiaca života dieťaťa,
Označenie mlieka číslom 4 - mlieko pre deti od 2 rokov do 36. mesiaca života dieťaťa,
Označenie mlieka číslom 5 - mlieko pre deti od 3 rokov (od 3 rokov môžete podávať deťom klasické 3,5 % kravské mlieko).

 

Špeciálne mlieka: sú mlieka pre deti s poruchami trávenia, ich užívanie je nutné konzultovať s pediatrom, ktorý vám ich môže predpísať aj na recept. Najlepšie pre dieťa je však materské mlieko. preto voľte tieto mlieka len ak ste o mlieko prišli.

Hypoalergénne mlieka – sa podávajú nekojeným deťom, ktorých rodičia sú alergici, hlavne ak je v rodine astma. Máte na výber Nutrilon HA prosyneo 1 (poprípade 6 ks balenie), Nutrilon HA prosyneo 2 (poprípade 6 ks balenie) až Nutrilon HA prosyneo 3 (poprípade 6 ks balenie) podľa veku dieťaťa, alebo Sunar Expert HA 1 (poprípade 6 ks balenie), Beba optipro HA 1 (poprípade 6 ks balenie) alebo Beba optipro HA 2 (poprípade 6 ks balenie).

Antirefluxné mlieka - pre deti so zvýšeným grckaním. Máte na výber Nutrilon AR 1 (poprípade 6 ks balenie) a Nutrilon AR 2 (poprípade 6 ks balenie), Sunar Expert AR 1 alebo Sunar Expert AR 2, Beba AR (poprípade 6 ks balenie).

Antikolikové mlieka – pre deti so zvýšeným výskytom kolík. Mlieka obsahujú znížené množstvo laktózy, odporúčajú sa užívať do pol roka života dieťaťa, potom by problémy mali odznieť. V ponuke je Nutrilon comfort & colics 1 a Nutrilon comfort & colics 2 .

Pri zápche - pre deti s častým výskytom zápchy. Na výber máte je Nutrilon comfort & colics 1 alebo Nutrilon comfort & colics 2, poprípade Beba Sensitive.

Alergia na bielkoviny kravského mlieka na výber máte Nutrilon Allergy care syneo 1 a Nutrilon Allergy care syneo 2, Sunar Expert allergy care 1 a Sunar Expert allergy care 2.

Alergia na lakózu - pri intolerancii laktózy. Na výber máte Nutrilon Lacose free alebo Beba ALL 110.