Začiatok prikrmovania sa vám môže zdať ako hotová veda. Je mnoho zdrojov, avšak málo kde vám poskytnú presný a zrozumiteľný manuál. S podávaním príkrmu môžete začať keď interval medzi dávkami mlieka je menší ako hodina. U nekojených detí sa s príkrmami začína okolo 4. až 5. mesiaca. U kojených detí je vhodné začať až okolo 5.-6. mesiaca.
Vhodné je začať s podávaním zeleniny, pričom sa vždy podáva jeden druh zeleniny po dobu troch dní, aby sa dala zistiť prípadná alergická reakcia. Napríklad v troche dojčenskej vody uvaríme mrkvu do mäkka a roztlačíme ju vidličkou, pridáme pár kvapiek repkového oleja. Dieťa spočiatku zje dve až tri lyžičky príkrmu, a preto je dobré ešte dieťa dokojiť alebo dokŕmiť umelým mliekom. Po troch dňoch môžete prejsť na iný druh zeleniny, napr. zemiak. Po podaní príkrmu je nutné dieťaťu ponúknuť vodu, alebo čaj. Pozorujte či dieťa nemá z príkrmu hnačku, zápchu alebo vyrážky. Ak sa prejavila alergická reakcia (napr. svrbivé vyrážky na tele alebo bolesť bruška), skúste príkrm pripraviť po dvoch mesiacoch znova. Ak sa aj tak alergia prejaví opakovane, surovinu ďalej nepodávajte a upovedomte pediatra. Zo zeleniny môžete skúšať aj cuketu, petržlen, tekvicu, paštrnák, brokolicu alebo karfiol.
Asi po dvoch týždňoch podávania zeleniny môžete do príkrmu pridať mäso. V troche dojčenskej vody uvaríte asi 20g kuracích pŕs a cuketu a následne zmes rozmixujte s trochou vyvarenej vody a pridajte pár kvapiek repkového oleja. Po troch dňoch môžete skúsiť morčacie prsia, alebo mäso z králika (najjemnejšie je z chrbta). Takéto príkrmy môžeme podávať v čase obeda. Postupne kombinujeme zeleninu, ktorú už dieťa papalo. Mäsovo-zeleninový príkrm sa odporúča podávať 6x za týždeň. Jeden krát za týždeň sa namiesto mäsa pridáva do zeleninového príkrmu vajíčko uvarené na tvrdo. Ten si pripravíte z vajíčka uvareného na tvrdo. Do jedného roka sa vaječný bielok neodporúča podávať deťom, pretože je to silný alergén.
Asi po troch týždňoch, keď sme už vyskúšali väčšinu druhov zeleniny môžeme doobeda pridať ovocný príkrm. Napríklad tri dni podávame uvarené a rozmixované jablko. Na obed podávame mäsovo-zeleninový príkrm. Mäso si môžete naporciovať približne na 20 gramové balíky, u detí od 10 mesiacov na 50 gramov a zabaľte ich do potravinárskej fólie a zamrazte. Každý deň si tak vyberiete 1 porciu mäska.
Do siedmeho mesiaca zavádzame do jedla lepok, ktorý môžeme skúsiť podať dieťaťu v podobe piškótky, ktoré vyrába napr. Hami, alebo kúsok chleba. Postupne môžeme na raňajky podávať ovocie s vločkami. Napríklad si uvaríme jemné ovesné vločky a zmiešame ich s roztlačeným banánom. Ovsené vločky môžeme striedať s bio pohánkovými vločkami, ryžovými vločkami alebo bio pšenovými vločkami (pohánkové a pšenové vločky asi 2 až 3 PL prelejte prevarenou vodou a nechajte chvíľku napučať).
K obedu môžeme k zelenine a mäsu pridať prílohu, napr. zemiak, pšeno, ryžu (môže byť aj guľatozrnná), kukuricu alebo bezvaječné cestoviny. Veľkosť jednej porcie je spočiatku asi 150g, postupne si porcie upravte (200-250g). Od 7. mesiaca môžete skúsiť aj teľacie mäso. Od 10teho mesiaca pridajte chudé hovädzie mäso a sladkovodné ryby (zubáč je bez kosti).
Od ôsmeho mesiaca môžete podávať na olovrant aj jednu polovicu bieleho plnotučného jogurtu s probiotikami (napr. Bio selský od Holandie).
Na večeru môžete podávať instantnú ryžovú kašu, alebo krupicovú kašu v dojčenskej vode s ovocím alebo zeleninou a žĺtkom. Pred spaním je však stále nutné dať dieťaťu mlieko.
Od desiateho mesiaca môžete pridať do jedálneho lístka desiatu. Od deviateho mesiaca môžete na olovrant alebo desiatu pripraviť dieťaťu kváskový chlieb s maslom a zeleninkou. Napríklad. polovica bieleho jogurtu s ovocím na desiatu a na olovrant kváskový chlieb s maslom a zeleninou, napr. nastrúhanou mrkvou s kúskami póru. Namiesto chleba môžete použiť pečivo. Od prvého roku života môžete pripraviť namiesto olovrantu, alebo desiaty aj plnotučný tvaroh s ryžou a ovocím. Tvaroh však pridávajte max. 20 až 30g.
K mäsovo – zeleninovému príkrmu pridajte pri varení troška mletej rasce na lepšie trávenie (proti plynatosti).
Výborný sprievodca v stravovaní je kniha „Dojčenské recepty“, ktorú napísali autori v spolupráci s lekármi a výživovými poradcami.
Snažte sa ku každému chodu pridať zeleninu alebo
ovocie. Po roku skúste dieťaťu ponúknuť jedlo nakrájané na kúsky, poprípade
polievočku. Polievku môžete podávať aj na večeru so žĺtkom. Rátajte s tým, že keď bude dieťa papať nerozmixovanú stravu, nespapá také veľké porcie.
Taktiež sa zmení počet stolíc za deň a aj konzistencia.
Po roku sa zvyknú dieťaťu prerezávať stoličky a očné zúbky, čo im spôsobuje bolesť. To môže byť príčinou odmietania jedla. Skúste v tomto období dieťatku uľahčiť jedenie a obed mu rozmixujte. Keď obdobie zúbkov prejde, môžete sa vrátiť k tuhej strave.
Orechy
môžete dieťaťu podávať po roku v mletej a tepelne upravenej podobe.
Na zavedenie do jedálnička však môžete skúsiť ponúknuť orechy vo vhodnej forme pasty alebo pomleté v kaši tepelne upravené po 6. mesiaci života dieťatka. Na na bežné konzumovanie však odporúčam kvôli mykotoxínom počkať do roka.
Kravské mlieko 3,5% môžete do tepelne upraveného jedla pridať už po prvom roku života dieťaťa. Na bežné pitie mu ho však nedávajte neprevarené skôr ako po druhom až treťom roku. Ak prestanete kojiť, minimálne do 2 roku života podávajte dieťaťu umelé mlieko. Zvoľte pasterizované mlieko, alebo mlieko s označením BIO. Tie sú ošetrené voči patogénom a majú zachované veľké množstvo minerálov a bielkovín. Trvanlivým mliekam (UHT) majú o niečo menej vitamínov. Tieto mlieka netreba prevárať. Avšak mlieka z automatu vždy prevárajte a najlepšie dieťaťu nepodávajte vôbec. V mlieku z automatu bývajú prítomné patogénne baktérie.
Rastlinné mlieka – rastlinné mlieka (mandľové, makové, orechové, kokosové alebo ovsené), zaraďujeme do stravy len pri intolerancii na laktózu a aj to len ako prísadu do varenia. nenahradzujte umelé alebo materské mlieko rastlinným mliekom. Určite neslúži ako náhrada za materské alebo umelé mlieko. Sójové mlieko nepoužívajte vôbec. Obsahuje fytáty, ktoré znižujú vstrebávanie niektorých minerálov. Mandľové, makové či iné rastlinné mlieka neobsahujú také množstvo bielkovín ako kravské mlieko, preto ak nemá vaše dieťa laktózovú intoleranciu, nepoužívajte rastlinné mlieka ako náhradu za kravské mlieko ani do varenia (intolerancia na laktózu sa prejavuje hnačkami, kŕčmi, bolesťou bruška, vracaním). Ak má matka intoleranciu na laktózu, odporúča sa dieťa kojiť čo najdlhšie.
Pozor na nahnité ovocie. Ak vidíte, že na ovocí je už kus hniloby, vyhoďte ho celé, pretože kvasinky sú už prítomné v celom ovocí. Ak zje dieťa, alebo aj vy takéto ovocie, môže to spôsobovať kvasenie ovocia v tráviacom trakte, narušiť rovnováhu mikrocenózy v črevách a následne sa to môže prejaviť plynatosťou, alebo inými problémami tráviaceho traktu ako je hnačka. Tu hovoríme o hnilobnom kvasení. Inak prebieha v črevách prospešné kvasenie napríklad baktériami mliečneho kvasenia, ktoré rozkladajú vlákninu a cukor na kyselinu mliečnu, ktorá je pre telo prospešná a malé množstvo etanolu (pre telo neškodné). Tiež zlepšujú vztrebatelnosť železa a iných minerálov a vitamínov z potravy.
Ovocie v črevách kvasí len ak je nahnité, alebo ak ma dieťa problémy s hybnosťou (motilitou) čriev, poprípade ak má narušenú mikrocenózu (zloženie baktérií) v črevách. Ak prevláda v črevách prítomnosť hnilobných baktérií. V tomto prípade sa narušenie mikrocenózy prejavuje hnačkami, plynatosťou, bolesťami bruška alebo aj únavou. Liečba tohto problému spočíva v nízkosacharidovej diéte, aby sa odstránila výživa pre tieto hnilobné baktérie. Následne sa aplikujú probiotiká, ktoré vytesnia hnilobné baktérie z črevného epitelu. Aby sa predišlo návratu tohto problému, treba dávať pozor na čerstvosť potravín a znížiť množstvo jednoduchých cukrov prítomných v sladkostiach v jedle.
Najkvalitnejšie probiotiká pre novorodencov sú kvapky Biogaia, alebo Probio-fix či Probiomaxík. Kvapky vždy pred použitím poriadne pretrepte, pretože baktérie sú usadené na dne liekovky. Bez pretrepania podáte dieťaťu iba pomocné látky. Pre deti od 3 rokov, ktoré vedia cmúľať sú vhodné probiotiká Biogaia protectis s citrónovou, alebo jahodovou príchuťou, poprípade Lactoflor či Laktobacilky s čerešňovou príchuťou. Pre deti, ktoré už vedia prehĺtať tabletky sú vhodné napríklad Probio-fix kapsuly, alebo kapsuly Floraliv s obsahom vitamínov skupiny B (vhodné pri zápaloch slizníc).
Taktiež nedávajte deťom sladkosti s vysokým obsahom cukru, pretože čím viac cukru v črevách je, tým je aktivita baktérií a kvasiniek vyššia a tým sa zvyšuje aj množstvo ich produktu metabolizmu – metán. Metán je plyn ktorého zvýšená prítomnosť v črevách sa prejavuje plynatosťou. Lepšie sú preto pochutiny s obsahom vlákniny a ovocia, z ktorých sa cukor uvoľňuje postupne a nevytvára sa tým v črevách také veľké množstvo metánu.
Taktiež nedávajte deťom jedlá s obsahom fruktózo-glukózovým sirupom, alebo známym aj ako glukózo-fruktózový sirup, ktorý sa spracováva v pečeni a spôsobuje jej stukovatenie.
Kedy je vhodné zaviesť do jedálnička dieťaťa olovrant alebo desiatu? Čo je vhodné na olovrant a desiatu?
Z čoho ma pozostávať večera pre deti? Kedy ju pripraviť aby dieťa malo kľudný spánok? To sa dočítate v článku, v ktorom nájdete aj inšpirácie.